Rośnie zapotrzebowanie na mężczyzn - opiekunów osoby starszej

RYNEK OPIEKI

Autor: Rynek Seniora   15 września 2015 12:34


Rośnie zapotrzebowanie na mężczyzn - opiekunów osoby starszej Rodziny seniorów chętnie widziałyby na stanowisku opiekuna osób starszych również mężczyzn. Fot. Fotolia

Według danych GUS-u z 2012 roku około 80% stanowisk związanych z opieką zdrowotną i pomocą społeczną zajmowały kobiety. Tymczasem w wielu sytuacjach rodziny seniorów chętnie widziałyby na stanowisku opiekuna osób starszych również panów.

Wbrew panującym stereotypom nie tylko kobiety, lecz także mężczyźni posiadają odpowiednie predyspozycje i umiejętności do pracy jako opiekun osób starszych. Mężczyźni decydujący się na pracę w tym zawodzie świetnie się sprawdzają - wynika z obserwacji świadczącej usługi opiekuńcze firmy Care Experts.

To również odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na profesjonalną opiekę dla osób starszych i niesamodzielnych.

Jak podaje GUS, w 2012 roku około trzy czwarte stanowisk związanych z opieką zdrowotną i pomocą społeczną zajmowały kobiety. Oznacza to, że na 445 pań pracujących w tym sektorze przypadało tylko 100 panów.

Widać to bardzo wyraźnie również na co dzień - wśród rodzin, które zajmują się swoimi bliskimi w podeszłym wieku. To przede wszystkim matki, córki czy babcie poświęcają się opiece nad swoimi członkami rodziny. Tak też jest wśród zawodowych opiekunów osób starszych – panie częściej aplikują na oferty pracy.

Popyt na mężczyzn-opiekunów
Tymczasem w wielu sytuacjach rodziny seniorów chętnie widziałyby na stanowisku opiekuna osób starszych również panów. Jest tak szczególnie często w przypadku osób niesprawnych ruchowo czy leżących. Taki postulat zgłaszają również starsi mężczyźni, którzy wymagają opieki.

W ich ocenie obecność opiekuna - mężczyzny byłaby często mniej krępujaca, a równocześnie pozwoliłaby wspomóc ich żony w wykonywaniu obowiązków opiekuńczych. Charakteryzuje ich też znaczna wytrzymałość psychiczna oraz fizyczna, jak również zdolność do szybkich reakcji. To cechy niezmiernie istotne w pracy opiekuna czy pielęgniarza.

Wbrew stereotypom panowie doskonale sprawdzają się na stanowiskach opiekunów i pielęgniarzy. Jak sami podkreślają, wykonywanie tego zawodu to dla nich więcej niż zwykła praca.

Opiekun i opiekunka to ten sam zawód
Czym jest spowodowane postrzeganie zawodu opiekuna osoby starszej jako bardziej kobiecego i dlaczego opieka nad osobami starszymi lub dziećmi jest dziedziną tak sfeminizowaną?

Jednym z powodów niskiego udziału procentowego mężczyzn w zawodzie opiekuna jest stereotypowe myślenie. Choć podział na zawody bardziej kobiece i bardziej męskie powoli się zaciera, nadal nie postrzega się kobiety jako elektryka czy operatora maszyn, a mężczyzny w roli dobrego opiekuna osoby starszej czy dziecka.

Co ważne, panowie, wybierający taki zawód, są pozytywnie odbierani przez swoją rodzinę i znajomych oraz nie uważają, że pracują w sfeminizowanym zawodzie. Twierdzą również, że doświadczenia wyniesione z pracy przekładają się pozytywnie na ich życie rodzinne.

- Spotkałem się z bardzo pozytywną reakcją otoczenia na zawód, który wykonuję. Usłyszałem również opinię, że jest to moje powołanie i myślę, że dużo w tym prawdy - mówi Arkadiusz Szyjkowski – opiekun Care Experts, na co dzień wspierający osoby starsze, chore i niesamodzielne w Ośrodku Rehabilitacji Dziennej na warszawskim Nowolipiu.

Wyjaśnienia pochodzenia stereotypu można doszukiwać się w działalności Florence Nightingale, angielskiej pielęgniarki i działaczki społecznej, pionerki współczesnego pielęgniarstwa, która spowodowała, że zawód ten utożsamiany jest aż do dzisiaj z kobietą oraz z jej opiekuńczą rolą. Nightingale opisała sposoby i metody pielęgnacji chorych oraz określiła zasady, którymi powinny kierować się pielęgniarki.

Mimo że opiekun i opiekunka to ten sam zawód i zakres obowiązków, w świadomości wielu osób występują jako dwie różne specjalności. Być może jest to spowodowane tym, że mężczyzn mniej identyfikuje się z empatią oraz odpowiednią wrażliwością  w przeciwieństwie do uznawanych za wrażliwe z natury i rodzinne kobiety. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.