RPO: kamery w DPS-ach tylko, gdy jest to bezwzględnie konieczne
Autor: PAP/Rynek Seniora   18 kwietnia 2016 16:00

W domach pomocy społecznej monitoring wizyjny powinien być montowany tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia ich mieszkańców - uważa RPO. W polskim prawie nie ma zapisów, które wyjaśniałyby te kwestie - dodał.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się do minister rodziny, pracy i polityki społecznej o jak najszybsze podjęcie prac nad uregulowaniem zasad stosowania monitoringu wizyjnego w domach pomocy społecznej. Według niego, powinno to być zapisane w akcie prawnym o randze ustawy. Należy także uregulować w niej kwestie takie jak przekazywanie, odtwarzanie i utrwalanie obrazu lub dźwięku z monitoringu, prawa osób monitorowanych oraz zasady wykorzystania tych danych.

- Obecnie instalowanie kamer telewizji przemysłowej (monitoringu) w domach pomocy społecznej - bez podstawy ustawowej - może naruszać przepisy konstytucji, a także postanowienia międzynarodowych aktów prawnych gwarantujących prawo do prywatności - twierdzi Bodnar. Zwrócił uwagę, że w domach społecznej przebywają głównie osoby starsze, chore, z niepełnosprawnością i ich prawa wymagają szczególnej ochrony.

Rzecznik zajął się sprawą po tym, jak do biura RPO dotarła informacja o zainstalowaniu kamer w pokojach dorosłych pensjonariuszy jednego z domów pomocy społecznej. Personel placówki tłumaczył, że stało się tak, by zapewnić bezpieczeństwo przebywających tam osób (w domu zdarzają się zachowania autoagresywne i agresywne, w dzień i w nocy) oraz osobom będącym w ich bezpośrednim otoczeniu, w tym pracownikom. Kierownictwo placówki uznało, że w takiej sytuacji bezpieczeństwo jest nadrzędne wobec prywatności.

Bodnar przypomina, że w ustawie o pomocy społecznej zapisano, że organizacja domu pomocy społecznej, zakres i poziom usług uwzględnia wolność, intymność, godność i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców domu oraz stopień ich fizycznej i psychicznej sprawności. "Zainstalowanie systemu monitoringu w pomieszczeniach mieszkalnych domów pomocy społecznej (zwłaszcza dla przewlekle psychicznie chorych i osób niepełnosprawnych intelektualnie) powinno mieć miejsce jedynie wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne ze względu na zagrożenie ich życia lub zdrowia" - napisał w liście do minister rodziny.

Według rzecznika wszelkie działania uzasadniające ingerencję w prawo do prywatności powinny być uregulowane w ustawie, a wyjątki interpretowane z punktu widzenia praw podstawowych. - Szczególna troska o sytuację pensjonariuszy domów pomocy społecznej powinna wynikać ponadto ze szczególnej ochrony tej grupy jako wrażliwej społecznie - dodał.

RPO zwrócił się do minister rodziny o podjęcie prac nad ustawą dotyczącą zasad stosowania monitoringu wizyjnego w domach pomocy społecznej.

Resort ma 30 dni na odpowiedź rzecznikowi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.