RPO: należy myśleć w kategoriach domowej opieki, a nie budować kolejne DPS-y
Autor: PAP/Rynek Seniora   10 maja 2016 09:10

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar przekonywał w poniedziałek (9 maja) w Chorzowie do konieczności odwrócenia tendencji instytucjonalizowania opieki nad seniorami w formach ośrodków leczniczo-opiekuńczych czy domów pomocy.

- Ważne, aby myśleć w kategoriach: mieszkanie plus wsparcie poprzez dzienne formy opieki, (…) a nie jak budować kolejne DPS-y - mówił rzecznik.

Może w tym pomóc publikacja ze wskazówkami, jak społeczności lokalne i samorządy mogłyby w większym stopniu angażować się w opiekę nad osobami starszymi w ich środowiskach i miejscach zamieszkania, którą przygotowują eksperci współpracujący z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich.

Eksperci RPO doradzą
Podczas odbywającego się w poniedziałek w Chorzowie V Kongresu "Obywatel Senior" Bodnar przypomniał, że za kadencji jego poprzedniczki prof. Ireny Lipowicz przy Biurze RPO powołano m.in. zespół ekspertów zajmujący się problematyką osób starszych i podjęto inicjatywę stworzenia podręcznika dotyczącego przyjaznej dla seniorów przestrzeni publicznej.

RPO zapewnił, że jego rolą jest kontynuacja działań m.in. prof. Lipowicz, a także "dołożenie własnej cegiełki" i reagowanie na bieżące wydarzenia społeczne. Podkreślił, że błędem jest postrzeganie problematyki osób starszych jedynie w kategoriach problemów osób niepełnosprawnych czy ochrony zdrowia i dostępności do leczenia.

Bodnar argumentował, że społeczność międzynarodowa w ostatnich latach kładzie coraz większy nacisk na ochronę praw osób starszych; przytoczył założenia uchwalonej w 1991 r. rezolucji 46/91 Zgromadzenia Ogólnego ONZ zawierającej zasady działania na rzecz osób starszych: niezależności, uczestnictwa, opieki, samorealizacji i poczucia godności.

Nie wykluczać ze społeczeństwa
RPO szczególnie rozwinął kwestię interpretacji zasady opieki wskazując, że "niestety tendencja naszego społeczeństwa, ale także społeczeństw państw zachodnich jest taka, żeby zapewnić opiekę, a jednocześnie w pewnym sensie wykluczyć osoby starsze ze społeczeństwa". Chodzi o instytucjonalizowanie form opieki w stronę zakładów opiekuńczo-leczniczych czy domów opieki społecznej, które marginalizują wartości związane z niezależnością czy uczestnictwem seniorów.

Dlatego w Biurze RPO w ramach prac komisji ekspertów ds. osób starszych powstała grupa, która zaczęła zastanawiać się, w jaki sposób można wspierać społecznie osoby starsze w środowisku zamieszkania - jaka powinna być w tym zakresie rola społeczności lokalnych oraz samorządów. - Chodzi o to, jeżeli mamy w Polsce tendencje do instytucjonalizowania opieki, (...) to należy zastanowić się, co nie działa, dlaczego tak jest i jakie są alternatywy - wyjaśnił Bodnar.

Wymienieni przez RPO specjaliści - Piotr Błędowski, Barbara Szatur-Jaworska, Zofia Szweda-Lewandowska i Maria Zrałek - przygotowali publikację wskazującą, w jaki sposób społeczności lokalne mogłyby w większym niż dotąd stopniu zaangażować się w tworzenie wsparcia dla osób starszych w ich środowiskach zamieszkania.

Problem z solidarnością międzypokoleniową
Bodnar zasygnalizował, że publikacja, "która niedługo będzie w pełni dostępna", rozważa m.in. szczegółowe potrzeby osób starszych: od kwestii dostosowania mieszkań do indywidualnych potrzeb seniorów, po sprawy organizacji świadczenia potrzebnych im usług, jak różne formy wsparcia rehabilitacyjnego, pielęgnacyjnego psychologicznego czy codziennego. - Konieczne jest, aby to wsparcie było zintegrowane, aby społeczność lokalna za to podejmowała odpowiedzialność - zaznaczył RPO.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.