RPO: ubezwłasnowolnienie ogranicza prawo do sądu

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   26 kwietnia 2017 08:43


RPO: ubezwłasnowolnienie ogranicza prawo do sądu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ubezwłasnowolnienie w obecnym kształcie ogranicza konstytucyjne prawo do sądu - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w piśmie m.in. do ministra sprawiedliwości. Zwrócił też uwagę na inne bariery, które niepełnosprawni napotykają w wymiarze sprawiedliwości.

O informacje na temat działań zmierzających do likwidacji barier RPO zwrócił się - poza ministrem sprawiedliwości - do minister cyfryzacji oraz pełnomocników rządu do spraw równego traktowania i do spraw osób niepełnosprawnych. Wśród problemów - oprócz kwestii ubezwłasnowolnienia - wymienił brak dostępu do tłumaczy języka migowego, tekstów w alfabecie Braille'a, ograniczenia architektoniczne i zbyt rzadkie wykorzystywanie dokumentacji elektronicznej.

Powołując się na raport RPO pt. "Dostęp osób z niepełnosprawnościami do wymiaru sprawiedliwości - analiza i zalecenia", Bodnar zwrócił uwagę na konieczność zniesienia instytucji ubezwłasnowolnienia w jej obecnym kształcie. Przypomniał, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną lub psychiczną, które zostały ubezwłasnowolnione, co do zasady nie mają zdolności procesowej, a to według rzecznika jest "zbyt daleko idącym, nieuzasadnionym ograniczeniem korzystania z konstytucyjnego prawa do sądu".

Zaproponował, żeby w zamian wdrożyć model "wspieranego podejmowania decyzji", który polega na tym, że osoba z niepełnosprawnością nie jest pozbawiona zdolności do czynności prawnych, ale udzielana jest jej pomoc w podejmowaniu decyzji.

Bodnar zwrócił uwagę na brak regulacji dotyczących form komunikacji odpowiednich dla osób z niepełnosprawnościami, takich jak: alfabet Braille'a, komunikację przez dotyk, dużą czcionkę.

Według niego, wciąż problemem jest udział tłumacza języka migowego w sądach i prokuraturze. Zdaniem Bodnara, niezbędna jest nowelizacja ustawy o języku migowym i innych środkach komunikowania się - tak, aby w razie potrzeby z usług tłumacza migowego zobowiązane były korzystać wszystkie instytucje - w tym instytucje wymiaru sprawiedliwości.

Rzecznik ocenił, że konieczne jest również "kontynuowanie działań na rzecz cyfryzacji wymiaru sprawiedliwości tak, aby możliwie duża część dokumentacji w postępowaniu była dostępna w wersji elektronicznej". Dzięki temu - przekonywał rzecznik - osoby z niepełnosprawnościami będą miały równy z pozostałymi dostęp do informacji.

Zdaniem Bodnara, innym problemem osób z niepełnosprawnościami jest utrudniony dostęp do budynków sądów i prokuratur. Jak zauważa, na problemy napotykają również osoby korzystające z pomocy psa przewodnika, które pomimo ustawowego uprawnienia nie zawsze mają możliwość swobodnego wstępu do placówek wymiaru sprawiedliwości.

Bodnar przekonywał też o konieczności szerszego stosowania przesłuchań na odległość oraz przeprowadzania dowodu na odległość z wykorzystaniem urządzeń technicznych. Namawiał także do rozważenia ewentualnych zmian w przepisach, które obecnie ograniczają możliwość składania zeznań w charakterze świadka przez osoby z niepełnosprawnościami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR