Rybka: wiele pielęgniarek tylko dorabia w opiece długoterminowej
Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Seniora   23 czerwca 2016 16:16

Pogłębiający się niedobór pielęgniarek w Polsce zagraża bezpieczeństwu pacjentów, jak i bezpieczeństwu samych pielęgniarek - mówi dr Mariola Rybka, krajowy konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych.

Rynek Seniora: - Od lat mówi się, że pielęgniarki są przepracowane, co jest efektem braków kadrowych wywołanych przez niskie zarobki. Dopiero jednak po ostatnim strajku w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie coś się zmieniło i zaczyna się szukać rozwiązań sytuacji. Dlaczego?
Mariola Rybka:
- Do tej pory udawało się ukryć problem pod zasłoną, jaką wprowadzono w 2011 roku. Wtedy zmieniono przepisy wprowadzając kontrakty.

Co to dało? Pewne formalne wypełnienie braków kadrowych. Wprowadzając kontrakty pozornie uzupełniano w lecznicach liczbę brakujących pielęgniarek tymi samymi osobami, ale zatrudnionymi już na kontraktach. W gruncie rzeczy personelowi zwiększono liczbę godzin pracy.

Jednak dzięki temu przez pewien czas udawało się utrzymywać wrażenie, że problem braku pielęgniarek nie jest aż tak dotkliwy. Teraz problem niedoboru pielęgniarek odżywa i będzie coraz bardziej wyraźny. A pielęgniarki z CZD powiedziały o tym głośno.

- Problem ten nie dotyczy jednak tylko tej jednej placówki?
- Problemy z liczbą zatrudnionych pielęgniarek czy wykonywaniem zawodu w ramach kontraktu widocznie są wszędzie.

Wyraźnie można to zaobserwować np. w opiece długoterminowej, gdzie w ramach opieki stacjonarnej jak i domowej 70 proc. pielęgniarek zatrudnionych jest na podstawie umowy zlecenia albo kontraktu. Tylko niewielki odsetek pielęgniarek jest zatrudnionych w ramach etatu, a dotyczy to głównie osób po 50 r.ż.

Praca w opiece długoterminowej stanowi dla wielu pielęgniarek dodatkowe źródło dochodu - stąd zatrudnianie w ramach kontraktu lub umowy zlecenia. Na co dzień pracują one bowiem w lecznictwie zamkniętym, gdzie stawki wynagrodzenia są zdecydowanie wyższe.

Szczególny problem mamy z zatrudnianiem pielęgniarek specjalistek. W wielu placówkach opieki długoterminowej, w których podpisany został kontrakt z NFZ na opiekę nad pacjentami wentylowanymi mechaniczne, wymagane jest , aby takimi chorymi zajmowały się pielęgniarki posiadające minimum kurs kwalifikacyjny z pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki lub pielęgniarka specjalistka w tej dziedzinie.

Problem w tym, że zakład opieki długoterminowej nie jest w stanie takiej profesjonalistce zaoferować wynagrodzenia, jakie może ona uzyskać zatrudniając się na oddziale intensywnej terapii lub anestezjologii. W efekcie możemy tylko liczyć, że te specjalistki zechcą u nas sobie  dorobić.

Profil pacjentów w opiece długoterminowej wymaga wysokich kwalifikacji od pielęgniarek realizujących świadczenia zdrowotne na ich rzecz. Zasadnym jest ciągłe podnoszenie tych kwalifikacji, co stanowi ustawowy obowiązek każdej pielęgniarki. System musi jednak zapewnić warunki finansowe umożliwiające pozyskiwanie pielęgniarek z kursami kwalifikacyjnymi lub specjalizacjami kierunkowymi.

- To jak sobie radzą takie placówki?
- Wszystko zależy od kondycji finansowej placówki oraz modelu zarządzania.

W wielu sytuacjach zatrudnianie opiekunów medycznych umożliwia sprawne funkcjonowanie placówek opieki długoterminowej. Potwierdzam to korzystając z własnych doświadczeń w radzeniu sobie z trudną sytuacją w organizowaniu opieki nad pacjentami długotrwale unieruchomionymi.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.