Rzecznik praw obywatelskich poparł ustawę o pomocy niesamodzielnym

RYNEK OPIEKI

Autor: Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym", MK/Rynek Seniora   23 września 2015 16:30


Rzecznik praw obywatelskich poparł ustawę o pomocy niesamodzielnym W konferencji Koalicji "Na pomoc niesamodzielnym" uczestniczyło ponad 200 osób. Fot. Materiały prasowe

Ponad 200 osób wzięło udział w 5. Regionalnej Konferencji Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym” w Pile (Wielkopolskie). Głównym tematem spotkania był projekt ustawy „O pomocy osobom niesamodzielnym”, który przedstawił senator Mieczysław Augustyn. Gościem konferencji był Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar.

Senator przypomniał, że pod względem dostępności i kompleksowości usług opiekuńczych Polska znajduje się w ogonie Europy. Tymczasem z prognoz wynika, że zapotrzebowanie na nie będzie z każdym rokiem rosło.

- Ponad 80 proc. osób niesamodzielnych jest pod opieką rodzin, którym również należy się pomoc – powiedział. - Osoba niesamodzielna powinna jak najdłużej przebywać w rodzinie, ale pod warunkiem, że jest to dobra rodzina.

Dzisiaj - tłumaczył senator Augustyn - osobami niesamodzielnymi opiekują się bardzo często  emerytowane nauczycielki, pielęgniarki, panie z sąsiedztwa, które w zamian za swoja pracę dostają po kilkaset złotych pod stołem. Wyjaśnił, że intencją twórców projektu jest zbudowanie systemu profesjonalnej opieki nad osobami wymagającymi pomocy.

Stanie się to m.in. dzięki obowiązkowym szkoleniom dla rodzin oraz dla osób chcących zdobyć nowy zawód – zawód asystenta osoby niesamodzielnej. - Nie chcemy niczego rodzinom narzucać. Nie preferujemy nikogo na rynku - ani samorządów, ani prywatnych przedsiębiorców. Niech pojawi się konkurencja – przekonywał.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele zakładów i domów opiekuńczych, lokalnych instytucji samorządowych oraz organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niesamodzielnych, niepełnosprawnych i przewlekle chorych z województwa wielkopolskiego.

Witając ich przewodnicząca Koalicji „Na pomoc osobom niesamodzielnym”, dr Elżbieta Szwałkiewicz, przypomniała, że osób uzależnionych od czyjejś pomocy jest w Polsce 1,2 mln. To z myślą o nich, a także o opiekujących się nimi bliskich, opracowano projekt ustawy „O pomocy osobom niesamodzielnym”.

O tym, w jaki sposób zorganizowana jest opieka nad niesamodzielnymi mieszkańcami województwa wielkopolskiego mówili dyrektorzy: Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pile i Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu.

Wojciech Zarzycki, dyrektor ROPS w Poznaniu poinformował, że w 2014 r. osoby w starszym wieku stanowiły 17 proc. populacji mieszkańców Wielkopolski, ale w 2050 r. będzie to już jedna trzecia. Wiele nich będzie wymagało pomocy, również instytucjonalnej.

- Zwiększona liczba porodów, którą obserwujemy na naszym terenie w ostatnim czasie i z której bardzo się cieszymy, nie wpłynie znacząco na nasz obowiązek zapewnienia pomocy osobom niesamodzielnym - powiedziała z kolei dyr. Wanda Kolińska, dyrektor MOPS w Pile.

W realizacji tego obowiązku pomogłaby ustawa o pomocy osobom niesamodzielnym. Jednak jej procedowanie idzie dość opornie.

- Politykom brakuje odwagi. Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” jest po to, żeby ich ośmielić – powiedział senator Augustyn i zaapelował do uczestników, aby wspierali Koalicję, podpisywali przygotowaną przez nią petycję do rządu i parlamentu w sprawie podjęcia działań dla poprawy sytuacji osób niesamodzielnych i ich opiekunów oraz domagali się wejścia w życie ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym. - Jeden senator i kilku parlamentarzystów to stanowczo za mało, żeby to się udało - dodał.

Podczas konferencji deklarację poparcia dla działań mających na celu uchwalenie ustawy „O pomocy osobom niesamodzielnym” wyraził dr Adam Bodnar, nowy rzecznik praw obywatelskich. - Cieszę się, że biuro Rzecznika Praw Obywatelskich może zaangażować się we wsparcie realizacji tego pomysłu, tego pomysłu oraz w przekonanie polityków, że ta ustawa jest potrzebna. Moja poprzedniczka, prof. Irena Lipowicz, traktowała ochronę praw osób starszych, niepełnosprawnych i niesamodzielnych jako swój priorytet. Dla mnie również będzie to priorytet – zapowiedział.  

5. Regionalna Konferencja Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym” odbyła się 23 września br. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR