Są pierwsze zdjęcia apartamentów dla seniorów w formule "assisted living"PropertyDesign.pl, JW/Rynek Seniora - 08 sierpnia 2016 11:52


Domy dedykowane seniorom w formule "assisted living" (mieszkań asekurowanych) powstały w otoczonym przez Mazowiecki Park Krajobrazowy podwarszawskim Majdanie. Inwestorem jest spółka Senior Apartments reprezentowana przez dr. Marcina Zawadzkiego, założyciela i wieloletniego prezesa MEDI-system - największej w Polsce sieci ośrodków opieki długoterminowej.

Osiedle jest początkiem większego projektu budowy apartamentów senioralnych, którego koszt ma wynieść ok. 70 mln zł. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, koszt budowy apartamentów w Majdanie wyniósł ok. 8 mln zł., a ceny dla lokatorów zaczynają się od 4,9 tys. zł za miesiąc. Na początu lipca 2016 r. inwestor deklarował, że ma już chętnych na ponad 50 proc. miejsc.

W Majdanie pod Warszawą powstało w sumie 18 domów jednorodzinnych dedykowanych seniorom. Pozbawione barier architektonicznych parterowe budynki mieszczą jedno- i dwuosobowe apartamenty w pełni przystosowane dla potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Za projekt architektoniczny odpowiedzialna jest spółka Archimed. 

Czytaj też: Założyciel MEDI-system wychodzi ze spółki. Zainwestuje 70 mln zł w apartamenty dla seniorów

- Układ zaprojektowano z troską o powstanie społecznych więzi, które stanowią o jakości zamieszkania i codziennego życia - podkreśla Archimed.

Aby stymulować relacje sąsiedzkie, zrezygnowano z odgradzanych od siebie segmentów. "Każdy apartament posiada ganek oraz taras zwrócone w kierunku wspólnego ogrodu, co zachęca do spędzania czasu na zewnątrz, spotkań z pozostałymi mieszkańcami i zapobiega izolacji" - piszą architekci.

Dokoła osiedla biegnie ścieżka spacerowa, łącząca zaaranżowane w terenie miejsca spotkań - np. ławeczki wokół fontanny czy altanę piknikową.

Poradzą sobie nawet seniorzy na wózkach
Mieszkania umożliwiają samodzielne funkcjonowanie osób w podeszłym wieku nawet wtedy, gdy poruszają się jedynie na wózku inwalidzkim. Specjalnie zaprojektowane wnętrza posiadają szereg udogodnień, takich jak opuszczane szafki kuchenne, obsługiwana zdalnie deska klozetowa, a nawet maty wykrywające upadek i przekazujące sygnał alarmowy do obsługi osiedla.

Mieszkańcy mogą korzystać z cateringu, drobnych usług oraz zajęć rehabilitacyjnych, a wsparcie asystentów i personelu medycznego jest dostępne całodobowo na wezwanie.

- Priorytetem jest poszanowanie autonomii seniorów i ich prawa do decyzji, kiedy potrzebują pomocy, a kiedy chcą zrobić coś sami - tłumaczy zespół projektowy.

Inwestycja jest przedsięwzięciem wprowadzającym na polski rynek usługę "assisted living" - mieszkań asekurowanych. Operator osiedla - spółka Senior Apartments w porozumieniu z przyszłymi mieszkańcami przygotowuje indywidualne plany opieki oraz pakiety usług dostępnych w ramach asekuracji.

Wkrótce do kilku domów mają wprowadzić się pierwsi mieszkańcy, których zadaniem będzie testowanie pilotażowych rozwiązań. Osiedle w Majdanie ma szansę stać się ważnym punktem na polskiej mapie nieruchomości dla osób starszych.