Są pierwsze zdjęcia apartamentów dla seniorów w formule "assisted living"
Autor: PropertyDesign.pl, JW/Rynek Seniora   08 sierpnia 2016 11:52

Domy dedykowane seniorom w formule "assisted living" (mieszkań asekurowanych) powstały w otoczonym przez Mazowiecki Park Krajobrazowy podwarszawskim Majdanie. Inwestorem jest spółka Senior Apartments reprezentowana przez dr. Marcina Zawadzkiego, założyciela i wieloletniego prezesa MEDI-system - największej w Polsce sieci ośrodków opieki długoterminowej.

Osiedle jest początkiem większego projektu budowy apartamentów senioralnych, którego koszt ma wynieść ok. 70 mln zł. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, koszt budowy apartamentów w Majdanie wyniósł ok. 8 mln zł., a ceny dla lokatorów zaczynają się od 4,9 tys. zł za miesiąc. Na początu lipca 2016 r. inwestor deklarował, że ma już chętnych na ponad 50 proc. miejsc.

W Majdanie pod Warszawą powstało w sumie 18 domów jednorodzinnych dedykowanych seniorom. Pozbawione barier architektonicznych parterowe budynki mieszczą jedno- i dwuosobowe apartamenty w pełni przystosowane dla potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Za projekt architektoniczny odpowiedzialna jest spółka Archimed. 

Czytaj też: Założyciel MEDI-system wychodzi ze spółki. Zainwestuje 70 mln zł w apartamenty dla seniorów

- Układ zaprojektowano z troską o powstanie społecznych więzi, które stanowią o jakości zamieszkania i codziennego życia - podkreśla Archimed.

Aby stymulować relacje sąsiedzkie, zrezygnowano z odgradzanych od siebie segmentów. "Każdy apartament posiada ganek oraz taras zwrócone w kierunku wspólnego ogrodu, co zachęca do spędzania czasu na zewnątrz, spotkań z pozostałymi mieszkańcami i zapobiega izolacji" - piszą architekci.

Dokoła osiedla biegnie ścieżka spacerowa, łącząca zaaranżowane w terenie miejsca spotkań - np. ławeczki wokół fontanny czy altanę piknikową.

Poradzą sobie nawet seniorzy na wózkach
Mieszkania umożliwiają samodzielne funkcjonowanie osób w podeszłym wieku nawet wtedy, gdy poruszają się jedynie na wózku inwalidzkim. Specjalnie zaprojektowane wnętrza posiadają szereg udogodnień, takich jak opuszczane szafki kuchenne, obsługiwana zdalnie deska klozetowa, a nawet maty wykrywające upadek i przekazujące sygnał alarmowy do obsługi osiedla.

Mieszkańcy mogą korzystać z cateringu, drobnych usług oraz zajęć rehabilitacyjnych, a wsparcie asystentów i personelu medycznego jest dostępne całodobowo na wezwanie.

- Priorytetem jest poszanowanie autonomii seniorów i ich prawa do decyzji, kiedy potrzebują pomocy, a kiedy chcą zrobić coś sami - tłumaczy zespół projektowy.

Inwestycja jest przedsięwzięciem wprowadzającym na polski rynek usługę "assisted living" - mieszkań asekurowanych. Operator osiedla - spółka Senior Apartments w porozumieniu z przyszłymi mieszkańcami przygotowuje indywidualne plany opieki oraz pakiety usług dostępnych w ramach asekuracji.

Wkrótce do kilku domów mają wprowadzić się pierwsi mieszkańcy, których zadaniem będzie testowanie pilotażowych rozwiązań. Osiedle w Majdanie ma szansę stać się ważnym punktem na polskiej mapie nieruchomości dla osób starszych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR