Samorząd Opola rozszerzy pomoc dla osób starszych i niesamodzielnych

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   21 października 2016 09:56


Samorząd Opola rozszerzy pomoc dla osób starszych i niesamodzielnych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Samorząd Opola od nowego roku rozszerza ofertę usług opiekuńczych dla mieszkańców. Ma to związek z powiększeniem granic miasta od 1 stycznia. Władze szacują, że z oferowanej przez gminę pomocy, np. dowożenia posiłków do domu, skorzysta ok. 50 nowych opolan.

Rozszerzona pomoc osobom niesamodzielnym, niepełnosprawnym, starszym czy samotnym będzie realizowana w ramach projektu "Wsparcie usług opiekuńczych w mieście Opolu". Jego koszt wynosi 1,6 mln zł, z czego 1,5 mln zł to dofinansowanie z unijnych środków. Jak wyjaśniono podczas czwartkowej (20 października) konferencji, głównym celem projektu jest poszerzenie skierowanej do osób niesamodzielnych oferty usług opiekuńczych oraz podniesienie ich jakości.

Dowóz posiłków, zakupy, mycie
Chodzi m.in. o uzupełnienie dotychczasowych usług opiekuńczych o dowożenie posiłków przez wyznaczoną do tego firmę.

Dotychczas bowiem, jak przypomniała w czwartek dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Małgorzata Kozak, zajmowały się tym głównie opiekunki, które "marnowały" sporo czasu w ciągu dnia, by przemieszczać się z posiłkami między różnymi częściami miasta. Od stycznia odpowiedzialna za to będzie firma, a opiekunki będą mogły się skupić wyłącznie na udzielaniu pomocy swoim podopiecznym - tłumaczyła dyrektor.

Ta rozszerzona oferta usług opiekuńczych obejmie m.in. usługi pielęgnacyjne (mycie, kontrolowanie przyjmowania leków), czynności gospodarcze (robienie zakupów, pomoc w utrzymywaniu czystości w mieszkaniu), pomoc w załatwianiu bieżących spraw (zamawianie wizyt lekarskich, spraw urzędowych, umożliwianie korzystania z placówek kulturalnych czy sakralnych) oraz pozostałe usługi, np. kosmetyczne czy fryzjerskie.

Zamiast opieki instytucjonalnej
Jak podano podczas konferencji, obecnie w Opolu objętych tego typu opieką jest 230 osób. Od stycznia dołączonych zostanie ok. 50 nowych mieszkańców Opola.

- Spotkaliśmy się z ośrodkami na terenie gmin, które od 1 stycznia będą w granicach miasta Opola i orientowaliśmy się, ilu tam jest seniorów, którzy mogliby skorzystać z tej formy pomocy. Okazało się, że są wśród tych gmin nawet takie, które w ogóle nie świadczą usług opiekuńczych - mówiła dyrektor.

Pomoc skierowana jest do osób z jednoosobowych gospodarstw domowych. Jak przekonywała Kozak, dzięki niej potrzebujący mogą pozostać w swoim lokalnym środowisku.

- Gdyby nie świadczone usługi opiekuńcze, to te osoby musiałby zamieszkać w całodobowych placówkach, a nie każda osoba z powodu samotności, niepełnosprawności, starości chce się decydować na pobyt w domu pomocy społecznej - wskazała dyrektor.

Dofinansowanie unijne
Usługi świadczone będą w miejscach stałego pobytu całodobowego - miejsca zamieszkania podopiecznych lub miejsca pobytu w przypadku osób bezdomnych.

Koszt realizacji projektu wynosi 1,6 mln zł, z czego 1,5 mln to dofinansowanie ze środków unijnych. W latach 2017-2018 zadanie będzie finansowane w ramach projektu, a od 2019 r. - w ramach środków własnych gminy.

Podczas czwartkowej konferencji przedstawiono także nową koordynator Centrum Informacyjno-Edukacyjnego "Senior w Opolu" - Małgorzatę Jarosz-Basztabin.

Zgodnie z lipcową decyzją rządu, z początkiem przyszłego roku granice administracyjne Opola powiększą się o 12 sołectw z gmin: Prószków, Dąbrowa, Komprachcice i Dobrzeń Wielki. Na przyłączanych terenach mieszka blisko 10 tys. osób. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR