Samorządy nie planują podwyżek dla pielęgniarek z DPS-ów

RYNEK OPIEKI

Autor: DGP, PAP, NIPiP/Rynek Seniora   18 listopada 2015 14:23


Samorządy nie planują podwyżek dla pielęgniarek z DPS-ów   Zarobki pielęgnarek z DPS-ów są niższe niż ich koleżanek zatrudnionych w systemie ochrony zdrowia. Fot. Fotolia

Wiele wskazuje na to, że pielęgniarki z DPS-ów w najbliższym czasie nie mają szans na podwyżki. Samorządy dostaną wprawdzie w przyszłym roku wyższą dotację z budżetu państwa, ale nie zamierzają jej przeznaczać na ten cel.

Na trudną sytuację pielęgniarek pracujących w DPS-ach zwrócono uwagę przy okazji podwyżek, jakie udało się wynegocjować ich koleżankom zatrudnionym w placówkach mających kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Środowisko pielęgniarek próbowały wprawdzie wskórać coś tej sprawie w Ministerstwie Pracy i Polityki społecznej. Wiele jednak wskazuje na to, że bezskutecznie.  

Czytaj również: Pielęgniarki spotkały się z ministrem pracy ws. podwyżek w DPS-ach

Ministerstwo pracy tłumaczyło, że nie ma wpływu na wysokości zarobków pielęgniarek zatrudnionych w DPS-ach, ponieważ placówki te podlegają samorządom.

Resort skierował jednak list do starostów, w którym zwrócił się z prośbą o „rozważenie możliwości dokonania zmian w obszarze polityki płacowej w domach pomocy społecznej dla omawianej grupy pracowników, jednocześnie nie zapominając o pozostałych pracownikach tych jednostek”. Argumentował, że podwyżki są możliwe, ponieważ w projekcie ustawy budżetowej na 2016 r. zaplanowano wyższe dotacje z budżetu państwa na dofinansowanie DPS.

Czytaj również: MPiPS: podwyżki dla pielęgniarek w DPS-ach możliwe w 2016 r.

Czy samorządy postąpią zgodnie z sugestią resortu i dadzą pielęgniarkom podwyżki? Marek Wójcik, ekspert Związku Powiatów Polskich mówi, że według jego wiedzy nie zaplanowano ich w żadnym DPS-ie.

Na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” Wójcik podkreśla, że przyczyną złej sytuacji kadrowej w domach pomocy społecznej jest zły system finansowania pobytu osób skierowanych przed 2004 r. Zaś dotacja z budżetu państwa jest tak mała, że w niektórych przypadkach pokrywa jedynie 50 proc. kosztów.

Starostowie uważają więc, że pensje pielęgniarek powinny być finansowane ze środków resortu pracy, a nie budżetów samorządu. Zdaniem Lecha Janickiego, starosty ostrzeszowskiego, przewodniczącego Konwentu Powiatów Województwa Wielkopolskiego, tylko takie rozwiązanie umożliwi zlikwidowanie nieracjonalnych podziałów płacowych w ramach jednej grupy zawodowej. Docelowo zaś wynagrodzenia pielęgniarek z DPS-ów powinny być pokrywane przez NFZ.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.