Senator Augustyn: ustawa o pomocy niesamodzielnym wkrótce w Sejmie

RYNEK OPIEKI

Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Seniora   25 listopada 2014 11:15


Senator Augustyn: ustawa o pomocy niesamodzielnym wkrótce w Sejmie

Do Sejmu trafi projekt ustawy o opiece nad osobami niesamodzielnymi. Nowe regulacje zakładają m.in. wsparcie finansowe rodzin, które otaczają opieką swoich bliskich. Seniorzy wymagający opieki otrzymają tzw. czek opiekuńczy.

Mieczysław Augustyn, senator PO, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. osób starszych, współautor projektu ustawy, mówi portalowi rynekseniora.pl, że ustawa jest praktycznie gotowa. 

- Policzyliśmy koszty, które poniesiemy po wprowadzeniu ustawy. W trakcie konsultacji społecznych do projektu zgłoszono wiele uwag i zostały one uwzględnione w ostatecznym dokumencie. Mamy teraz w pełni doprecyzowane przepisy - mówi senator.

Augustyn chce, aby ustawa została przyjęta jeszcze tej kadencji Sejmu. Jak zaznacza, nowa regulacja ma przychylność koalicjanta.

Czek na opiekuna
Projekt założeń do ustawy przewiduje m.in. wprowadzenie bonu/czeku, który gwarantować będzie osobie niesamodzielnej wsparcie finansowe o określonej wartości, przekazywane po wykonaniu usług na konto świadczeniodawcy, czyli opiekunki/opiekuna. Wyboru świadczeniodawcy dokonywać będzie osoba niesamodzielna lub jej opiekun prawny.

- W praktyce ma wyglądać to tak, że zespoły, które obecnie odpowiadają za orzecznictwo w sprawie niepełnosprawności, zadecydują też o stanie sprawności danej osoby i na tej podstawie przyznają jej świadczenie o określonej wysokości - opisuje senator.

W projekcie przewidziano trzy stopnie niesamodzielności, przy czym I stopień oznacza najcięższą niesamodzielność. Za I stopień niesprawności przysługiwać ma 1000 zł, za II i III odpowiednio 850 zł i 650 zł.

Kontrola i szkolenia
Rodzina osoby niesamodzielnej, otrzymując czek, sama zdecyduje, czy opiekunem zostanie ktoś z jej członków czy będzie tę funkcję pełniła osoba zatrudniona z zewnątrz.

Projektowane przepisy stanowią, że osoba taka musi jednak przejść odpowiednie szkolenia, a następnie zostaje wpisana do rejestru. Podlega także kontroli, np. pracowników OSP czy pielęgniarki środowiskowej, na wniosek których może utracić swój status.

Ustawa przewiduje także, że osoby z rodziny mogą skorzystać z opieki zastępczej, by np. odpocząć czy samemu poddać się leczeniu.

W ośrodku pomocy społecznej wspólnie z opiekunami ustalany byłby zakres pomocy, świadczeń i podział obowiązków pomiędzy krewnych, opiekunów formalnych, pracowników pomocy społecznej lub pracowników ochrony zdrowia.

Wyjście z szarej strefy
Przy przygotowaniu projektu ustawy zwrócono uwagę, aby jej wdrożenie nie wymagało powołania żadnych nowych instytucji. Wszystko ma się opierać na istniejącym systemie opieki zdrowotnej i społecznej, tak by dostępne środki w ramach ustawy faktycznie trafiły do osób ich potrzebujących, a nie na finansowanie kolejnych instytucji.

Przewidywane jest także wsparcie dla osób rezygnujących z pracy w celu sprawowania opieki, w postaci opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, a także szkoleń przygotowujących te osoby do sprawowania opieki.

- Takie rozwiązania dają szansę na rozwój rynku pracy w zakresie opieki nad osobami niepełnosprawnymi i niesamodzielnymi - zwraca uwagę senator.

Pieniędzy z budżetu na planowane zmiany może nie wystarczyć. Być może dodatkowe środki będzie można znaleźć w funduszach unijnych. Według senatora warto to zrobić, bo dzięki ustawie przybędzie 200 tys. legalnych miejsc pracy, co zmniejszy wydatki i zwiększy wpływy do budżetu i ZUS.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.