Senior-WIGOR: można dostać dotację na istniejący dom pobytu, ale...
Autor: MK/Rynek Seniora   29 czerwca 2015 12:07

Czy można otrzymać dotację na istniejący dzienny dom pobytu? Czy Dzienny Dom „Senior-WIGOR” ma stanowić oddzielny obiekt, czy może zostać utworzony w wydzielonych pomieszczeniach? To niektóre spośród pytań zadawanych przez samorządy w związku z prowadzonym przez ministerstwo pracy konkursem o dotacje z programu Senior-WIGOR.

Samorządy zainteresowane utworzeniem na swoim terenie placówek „Senior-WIGOR” mają czas do końca czerwca na złożenie wniosku. Te, które otrzymają dofinansowanie, do końca roku mają zrealizować zadania przewidziane w programie (stworzyć dzienne domy pobytu).

Część z nich chciałaby uzyskać dofinansowanie do już istniejących dziennych domów pobytu. Ministerstwo tłumaczy jednak, że nie ma takiej możliwości - chyba, że zakończą one działalność w istniejącej formie i rozpoczną jako placówki "Senior-WIGOR”. Samorządy zwracają jednak uwagę, że takie przekształcenie wymaga czasu. Tego zaś brakuje, ponieważ harmonogram realizacji programu na ten rok jest napięty.

Zdaniem Bernadety Skóbel, kierownika Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz Związku Powiatów Polskich, jest to możliwe, ale pod pewnymi warunkami.

- W naszej ocenie ewentualny obowiązek przekształcenia placówki na placówkę „Senior-WIGOR” w rozumieniu Programu Wieloletniego "Senior-WIGOR” na lata 2015–2020, powinien nastąpić nie tyle przed dniem upływu terminu składania ofert, ile przed zawarciem umowy w MPiPS, o ile dana jednostka samorządu terytorialnego w ogóle znajdzie się na liście podmiotów wybranych do dofinansowania - mówi.

- Odnosząc się jeszcze do odpowiedzi MPiPS - sama uchwała intencyjna w przedmiocie przekształcenia jednostki organizacyjnej stanowi o zamiarze podjęcia określonych działań w przyszłości - mówi przedstawicielka ZPP. - Nawet gdyby taka uchwała została podjęta przed dniem upływu terminu składania ofert, jej skutkiem nie będzie powstanie placówki „Senior-Wigor” w rozumieniu programu na dzień 30 czerwca 2015 r. - tłumaczy.

Jej zdaniem należy założyć, że w pierwszym roku obowiązywania Programu oferty złożą te jednostki samorządu terytorialnego, które uznają, że koniec tego roku to realna perspektywa czasowa do realizacji wszystkich zamierzonych działań.

- Zapewne w liczbie 100 placówek wspomnianych przez Ministerstwo Pracy (rząd deklaruje, że powstanie do końca tego roku co najmniej tyle domów „Senior-WIGOR”- red.) znajdą się takie, które zostaną stworzone na bazie już funkcjonujących dziennych domów. Czas na podjęcie stosownych prac inwestycyjnych w przypadku zupełnie nowej placówki rzeczywiście jest bardzo krótki - mówi Skóbel.

Jak Związek Powiatów Polskich ocenia cały program (wymogi stawiane placówkom, obowiązki nałożone na samorządy, przyjęty harmonogram realizacji na ten rok)?  - Projekt Programu został uzgodniony przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST). Cieszymy się, że taki Program w ogóle został zainicjowany - odpowiada przedstawicielka ZPP.  

- Uwagi zgłaszane w toku uzgodnień przez organizacje samorządowe wchodzące w skład KWRiST były w większości uwzględniane. Jeżeli chodzi o termin konkursu, rzeczywiście jest on bardzo krótki. Dłuższy termin z pewnością pozwoliłby samorządom przygotować lepsze, lepiej dopracowane i przemyślane oferty.

Bernadeta Skóbel tłumaczy, że samorządy zdają sobie sprawę, że jest to pierwszy rok działania Programu.  - Po pierwszej edycji okaże się jak sprawdził się on w praktyce. Być może będą potrzebne pewne korekty - mówi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.