Seniorzy nie potrzebują pieniędzy, a opieki. A ta jest fikcją

RYNEK OPIEKI

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Seniora   11 stycznia 2016 13:41


Seniorzy nie potrzebują pieniędzy, a opieki. A ta jest fikcją Mniej leków, więcej opieki - postulują eksperci. Wielochorobowość i przyjmowanie wielu leków są charakterystyczne dla podeszłego wieku. Fot. Shutterstock

Taką diagnozę stanu systemowej opieki nad osobami starszymi opublikowała Gazeta Prawna. Impulsem do analizy stały się badania EHIS 2014.

W najnowszej edycji badań przeprowadzanych co 5 lat w krajach UE po raz pierwszy zadano pytania o świadczenie przez respondenta nieformalnej długoterminowej opieki lub pomocy osobom w podeszłym wieku.

Taką opiekę lub pomoc sprawowało co najmniej raz w tygodniu blisko 16 proc. badanych. Częściej były to kobiety niż mężczyźni (odpowiednio 18 proc. i 13 proc.) oraz osoby w wieku 50-59 lat (co czwarta osoba). Ponad 3/4 pomagających otaczało opieką tylko członków własnej rodziny.

Według ekspertów w Polsce nadal brakuje systemowej opieki nad osobami starszymi. Lekarze albo nie podejmują specjalizacji w zakresie geriatrii, albo jej czynnie nie wykonują, ponieważ zarabiają mniej niż pielęgniarki (czynnie zawód wykonuje 336 geriatrów). W jeszcze gorszej sytuacji są fizjoterapeuci.

Prof. Barbara Bień, przewodnicząca Zespołu ds. Gerontologii przy Ministrze Zdrowia podkreśla, że seniorzy zmagają się z wielochorobowością i przyjmują ok. 20 różnych leków dziennie. Według profesor wprowadzenie darmowych medykamentów może spowodować, że ludzie w podeszłym wieku będą kupowali ich więcej niż potrzebują. Dodaje, że przede wszystkim potrzebują oni opieki, a nie pieniędzy. 

Prof. Bień proponuje stworzenie systemu, w którym pielęgniarki będą wspomagały rodziny w opiece nad starszymi (wizyty patronażowe), a opiekunowie będą mieć tzw. przerwę wytchnieniową. Zaznacza, że 20 proc. osób starszych nie wychodzi z domów, a wielu zmaga się z depresją.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.