"Siłacze społeczni" rozdzielili fundusze norweskie. Kto skorzystał?

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   29 sierpnia 2016 16:24


"Siłacze społeczni" rozdzielili fundusze norweskie. Kto skorzystał? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sprzęt do rehabilitacji, meble oraz komputery - między innymi takie wsparcie przyznało Ministerstwo Rozwoju 64 instytucjom opiekującym się osobami potrzebującymi pomocy i zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Akcję zorganizowano dzięki funduszom norweskim i EOG.

W ramach akcji "Zostań Siłaczem Społecznym" resort rozwoju przez ponad trzy miesiące zachęcał Polaków do zgłaszania instytucji opiekujących się osobami potrzebującymi pomocy, zagrożonymi nierównością i wykluczeniem społecznym.

- Ta kampania służy pokazaniu na poziomie najmniejszych miast, wsi, szkół i domów dla seniorów, że warto pomagać innym i przy okazji promuje też środki norweskie, jako takie, które pomagają krajom takim jak Polska - wyjaśnił wiceminister rozwoju Paweł Chorąży w poniedziałek (29 sierpnia) podczas uroczystego zakończenia akcji. Wskazał, że dzięki funduszom udało się zrealizować wiele projektów przeciwdziałających wykluczeniu i zachęcić do prospołecznych działań.

- Każdy z nas potrafi pomagać, tylko trzeba mu wskazać drogę - mówił zaangażowany w akcję srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Rio w rzucie dyskiem Piotr Małachowski. - Dzisiaj bycie siłaczem (...) to nie tylko bycie dużym i silnym, ale też chęć pomagania innym osobom, starszym, słabszym - podkreślił.

W ramach akcji zgłaszający (czyli siłacz społeczny) wybierał rodzaj wsparcia, jakim miała zostać obdarowana dana instytucja. Placówki otrzymały m.in.: sprzęt do rehabilitacji, nowe meble, specjalistyczne urządzenia sportowe, sprzęt do rehabilitacji ruchowej czy sprzęt sensoryczno-motoryczny.

Do akcji zgłoszono 224 instytucje w czterech obszarach - zdrowie, pomoc społeczna, pomoc niepełnosprawnym oraz pomoc dzieciom z domów dziecka. Proszono o wsparcie m.in. dla domów starców, placówek zajmujących się osobami niepełnosprawnymi, hospicjów, domów samotnej matki oraz szkół z obszarów wiejskich.

Ostatecznie wsparcie otrzymały 64 instytucje. Podarowano im m.in. materace przeciwodleżynowe, balkoniki rehabilitacyjne, sprzęt do rehabilitacji ruchowej, wyprawki dla dzieci oraz meble. W niektórych instytucjach dzięki funduszom będą organizowane kursy dietetyczne, artystyczne i kulturalne. Potrzebujący otrzymywali także m.in. komputery oraz pakiety biletów do teatru.

Celem akcji była pomoc osobom zagrożonym nierównością oraz wykluczeniem. Była ona zorganizowana w ramach kampanii "Wyrównujemy szanse", promującej fundusze norweskie i EOG, których celem jest m.in. zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w Europie. Kampania miała uwrażliwić Polaków na problemy osób potrzebujących.

Fundusze norweskie i EOG są formą bezzwrotnej pomocy przyznanej przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein nowym członkom UE. Za ich wdrażanie w Polsce odpowiada Ministerstwo Rozwoju. Na początku maja br. podpisano porozumienia pomiędzy Islandią, Liechtensteinem i Norwegią a Unią Europejską w sprawie funduszy na okres od 1 maja 2014 r. do 30 kwietnia 2021 r. Polska pozostanie największym beneficjentem tych środków - przewidziana alokacja to 809,3 mln euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR