
Sprzęt do rehabilitacji, meble oraz komputery - między innymi takie wsparcie przyznało Ministerstwo Rozwoju 64 instytucjom opiekującym się osobami potrzebującymi pomocy i zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Akcję zorganizowano dzięki funduszom norweskim i EOG.
W ramach akcji "Zostań Siłaczem Społecznym" resort rozwoju przez ponad trzy miesiące zachęcał Polaków do zgłaszania instytucji opiekujących się osobami potrzebującymi pomocy, zagrożonymi nierównością i wykluczeniem społecznym.
- Ta kampania służy pokazaniu na poziomie najmniejszych miast, wsi, szkół i domów dla seniorów, że warto pomagać innym i przy okazji promuje też środki norweskie, jako takie, które pomagają krajom takim jak Polska - wyjaśnił wiceminister rozwoju Paweł Chorąży w poniedziałek (29 sierpnia) podczas uroczystego zakończenia akcji. Wskazał, że dzięki funduszom udało się zrealizować wiele projektów przeciwdziałających wykluczeniu i zachęcić do prospołecznych działań.
- Każdy z nas potrafi pomagać, tylko trzeba mu wskazać drogę - mówił zaangażowany w akcję srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Rio w rzucie dyskiem Piotr Małachowski. - Dzisiaj bycie siłaczem (...) to nie tylko bycie dużym i silnym, ale też chęć pomagania innym osobom, starszym, słabszym - podkreślił.
W ramach akcji zgłaszający (czyli siłacz społeczny) wybierał rodzaj wsparcia, jakim miała zostać obdarowana dana instytucja. Placówki otrzymały m.in.: sprzęt do rehabilitacji, nowe meble, specjalistyczne urządzenia sportowe, sprzęt do rehabilitacji ruchowej czy sprzęt sensoryczno-motoryczny.
Do akcji zgłoszono 224 instytucje w czterech obszarach - zdrowie, pomoc społeczna, pomoc niepełnosprawnym oraz pomoc dzieciom z domów dziecka. Proszono o wsparcie m.in. dla domów starców, placówek zajmujących się osobami niepełnosprawnymi, hospicjów, domów samotnej matki oraz szkół z obszarów wiejskich.
Ostatecznie wsparcie otrzymały 64 instytucje. Podarowano im m.in. materace przeciwodleżynowe, balkoniki rehabilitacyjne, sprzęt do rehabilitacji ruchowej, wyprawki dla dzieci oraz meble. W niektórych instytucjach dzięki funduszom będą organizowane kursy dietetyczne, artystyczne i kulturalne. Potrzebujący otrzymywali także m.in. komputery oraz pakiety biletów do teatru.
Celem akcji była pomoc osobom zagrożonym nierównością oraz wykluczeniem. Była ona zorganizowana w ramach kampanii "Wyrównujemy szanse", promującej fundusze norweskie i EOG, których celem jest m.in. zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w Europie. Kampania miała uwrażliwić Polaków na problemy osób potrzebujących.
Fundusze norweskie i EOG są formą bezzwrotnej pomocy przyznanej przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein nowym członkom UE. Za ich wdrażanie w Polsce odpowiada Ministerstwo Rozwoju. Na początku maja br. podpisano porozumienia pomiędzy Islandią, Liechtensteinem i Norwegią a Unią Europejską w sprawie funduszy na okres od 1 maja 2014 r. do 30 kwietnia 2021 r. Polska pozostanie największym beneficjentem tych środków - przewidziana alokacja to 809,3 mln euro.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych