Skandal w Niemczech. Firmy opiekuńcze spowodowały miliard euro strat

RYNEK OPIEKI

Autor: Deutsche Welle/Rynek Seniora   31 maja 2017 09:55


Skandal w Niemczech. Firmy opiekuńcze spowodowały miliard euro strat Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kierowane w większości przez Rosjan mobilne firmy opiekuńcze dokonały w całych Niemczech oszustw na miliony euro. Są wyniki nadzwyczajnego śledztwa - informuje Deutsche Welle.

Podejrzanych jest 230 rosyjskich firm działających w Niemczech - stwierdza się w raporcie końcowym specjalnej grupy śledczej Federalnego Urzędu Kryminalnego BKA i Krajowego Urzędu Kryminalnego Nadrenii Płn.-Westfalii. Usługodawcy oszukiwali kasy zapomóg pielęgnacyjnych na wiele milionów euro. Rozliczali się z fikcyjnych usług w zmowie z pacjentami i lekarzami.

Kasy zapomogowe na skutek rozliczania fikcyjnych usług służb opiekuńczych poniosły straty ok. miliarda euro w skali roku. Rząd Niemiec przez nowelizację ustawy wyposażył już kasy chorych w dodatkowe możliwości kontroli.

Niemiecka Fundacja Ochrony Praw Pacjenta zarzuca władzom, że zbytnio ułatwiają działalność zorganizowanym przestępcom w branży opiekuńczej. Nie ma np. wyspecjalizowanych w tej dziedzinie prokuratur czy specjalnych grup śledczych - krytykuje przewodniczący fundacji Eugen Brysch w rozmowie z agencją dpa. Dodaje, że jeżeli nie sprawdza się tożsamości osób składających wnioski o zapomogi, nie powinno nikogo dziwić, że jedna osoba kilkakrotnie pobiera świadczenie pod różnymi nazwiskami. 

Niektóre z kas chorych, które wypłacają zapomogi pielęgnacyjne, już w maju podejrzewały oszustwa dokonywane przez firmy opiekuńcze, których kierownictwo pochodzi z byłych republik radzieckich. W przypadku aktualnie prowadzonego śledztwa, podejrzani pochodzą z Ukrainy. Kilku byłych szefów tych firm zidentyfikowano jako osoby podejrzane o płatne morderstwa.

Więcej: www.dw.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR