Śląskie: powstanie osiem dziennych domów opieki. Komu pomogą?

RYNEK OPIEKI

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   07 marca 2016 15:22


Śląskie: powstanie osiem dziennych domów opieki. Komu pomogą? Dzienne domy opieki medycznej będą m.in. przeznaczone dla osób 65+ z potrzebą rehabilitacji. Fot. www.katowice.emc-sa.pl

W woj. śląskim ma powstać osiem dziennych domów opieki - m.in. w Zabrzu, Wodzisławiu Śląskim, Kobiórze, przy Szpitalu Śląskim w Cieszynie oraz Szpitalu Geriatrycznym im. Jana Pawła II w Katowicach. - Dzienna opieka nad osobami starszymi jest szczególnie przydatna w przypadku pacjentów z otępieniem - stwierdził na łamach Gazety Wyborczej Jarosław Derejczyk, dyrektor katowickiego Szpitala Geriatrycznego.

Szpital Geriatryczny w Katowicach uruchomi projekt w maju 2016 r., a pierwszych pacjentów ma przyjąć trzy miesiące później. 

Czytaj więcej: Katowice: szpital geriatryczny latem otworzy dzienny dom opieki

Podopieczni DDOM będą mogli korzystać z uruchomionego niedawno w szpitalu Centrum Fizjoterapii, gdzie oprócz specjalistycznej rehabilitacji geriatrycznej jest możliwa także rehabilitacja kardiologiczna, neurologiczna i ortopedyczna.

Na łamach GW dyrektor Jarosław Derejczyk tłumaczył, że formy dziennej opieki nad starszymi osobami funkcjonują w rozwiniętych krajach od 25 lat, zaś w Polsce do niedawna była w tym obszarze luka. Wyjaśniał, że placówki są potrzebne m.in. pacjentom z otępieniem, ponieważ są oni szczególnie wrażliwi na zmianę otoczenia; zagwarantowanie im codziennego powrotu do własnego domu zmienia sytuację.

Program stworzenia DDOM dla pacjentów 65+ firmuje Ministerstwa Zdrowia. Nowe domy będą przez dwa najbliższe lata finansowane z funduszy unijnych. Każda z 41 placówek wybranych przez resort do stworzenia dziennych domów opieki dostanie około miliona złotych.

Czytaj więcej: Konkurs na DDOM rozstrzygnięty. Dofinansowano 41 projektów - oto lista

Domy będą przyjmować pacjentów, którzy wymagają codziennej opieki medycznej bez konieczności hospitalizacji, osoby chore, które muszą być pod obserwacją oraz podopiecznych z zaleceniem rehabilitacji.

Po dwóch latach funkcjonowania program DDOM zostanie przeanalizowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Możliwe, że po zmianie trybu finansowania placówek na formę kontraktów z NFZ powstanie ich znacznie więcej. 

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.