Śląskie: prezydent chce utworzyć Dom Solidarności. Ale są wątpliwości

RYNEK OPIEKI

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   25 października 2016 16:34


Śląskie: prezydent chce utworzyć Dom Solidarności. Ale są wątpliwości Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman wniosła projekt o przeznaczenie 700 tys. zł na projekt Domu Solidarności dla byłych opozycjonistów, którzy z powodu niskich świadczeń. Placówka miałaby kosztować ok 30 mln zł i zapewniać zasłużonym działaczom zakwaterowanie bez opłat. Radni jednak zagłosowali przeciwko projektowi.

Jak wyjaśnia Gazeta Wyborcza, idea Domu Solidarności narodziła się kilka lat temu, gdy prof. Irena Lipowicz pełniła funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. Prof. zaczęła przypominać o osobach, które były prześladowane za działalność w opozycji, a dziś utrzymują się z niskich świadczeń lub żyją w ubóstwie. Zaproponowała stworzenie Domów Solidarności, których lokatorzy byliby m.in. zwolnieni z opłat z czynsz. Taka modelowa placówka mogłaby powstać w Jastrzębiu-Zdroju, a następna w Radomiu.

Budowa tej jastrzębskiej, według obecnej prezydent miasta, miałaby kosztować ok. 30 mln zł. Kolejne 400-600 tys. zł rocznie trzeba byłoby przeznaczyć na jej utrzymanie.

Anna Hetman, która w wyborach kandydowała jako osoba bezpartyjna z ramienia PO, wskazała na park zdrojowy jako reprezentacyjne miejsce Jastrzębia, z którym mógłby być zbudowany obiekt. W roku 2015 wpisano inwestycję do wieloletniej prognozy finansowej miasta.

Teraz miał powstać jego projekt. Planowano, że Dom Solidarności utworzy kilka pawilonów, m.in. z funkcją muzealną i dydaktyczną.

Radni miasta, m.in. głosami tych z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, odrzucili jednak projekt. Łukasz Kasza, przewodniczący rady miejskiej z PiS, zastrzega, że nie ma nic przeciwko idei budowy placówki, ale oczekuje więcej informacji nt. finansowania inwestycji.

Więcej: www.katowice.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR