
Do 300 wzrosła w woj. śląskim liczba łóżek hospicyjnych, gdzie NFZ refunduje opiekę nad chorymi na nieuleczalne i ograniczające życie choroby. W piątek (24 marca) rozstrzygnięto dodatkowe postępowanie konkursowe - podał śląski oddział funduszu.
Dotychczas świadczenia w oddziale medycyny paliatywnej lub hospicjum stacjonarnym były w regionie realizowane na podstawie wyników postępowania konkursowego z 2014 r. Udzielało ich 14 świadczeniodawców, dysponujących 260 łóżkami.
Dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Katowicach Jerzy Szafranowicz kilka tygodni temu ogłosił dwa tzw. postępowania dodatkowe, które zostały rozstrzygnięte w piątek. Na ich podstawie liczba łóżek dla chorych na nieuleczalne choroby, została zwiększona do 300.
W centrum województwa opiekę nad chorymi będzie oferować Społeczne Stowarzyszenie "Hospicjum im. Św. Kaliksta" w Tychach, a na południu - Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne z Bielska-Białej oraz spółka INTER.MED z Czernichowa. Umowy będą obowiązywać od 1 maja 2017 r. do końca czerwca 2019. Na realizację trzech nowych kontraktów śląski oddział NFZ zaplanował tylko na ten rok ponad 3,3 mln zł.
Świadczenia opieki paliatywnej i hospicyjnej to wszechstronna, całościowa opieka i leczenie objawowe osób chorujących na nieuleczalne, niepoddające się leczeniu przyczynowemu, postępujące, ograniczające życie choroby. Opieka ta jest ukierunkowana na poprawę jakości życia, której celem jest zapobieganie bólowi i innym objawom somatycznym, ich uśmierzanie, łagodzenie cierpień psychicznych, duchowych i socjalnych.
W ramach tzw. świadczeń gwarantowanych pacjent ma zapewnione świadczenia udzielane przez lekarzy i pielęgniarki, leczenie farmakologiczne, leczenie bólu zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia, leczenie innych objawów somatycznych, opiekę psychologiczną nad nim i jego rodziną, rehabilitację, zapobieganie powikłaniom, badania zlecone przez lekarza zatrudnionego w hospicjum stacjonarnym lub oddziale medycyny paliatywnej, zaopatrzenie w wyroby medyczne konieczne do wykonania świadczenia gwarantowanego oraz tzw. opiekę wyręczającą, obejmującą przyjmowanie pacjentów do hospicjum stacjonarnego lub oddziału medycyny paliatywnej na okres nie dłuższy niż 10 dni.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych