Słupsk zainwestuje w ośrodki opiekuńcze z około 150 miejscami
Autor: MK/Rynek Seniora   07 lipca 2015 16:23

Dzienny dom opieki z 75 miejscami oraz środowiskowy dom samopomocy (ŚDS) dla 60 osób mają powstać na terenie kompleksu poszpitalnego przy ul. Obrońców Wybrzeża 4 w Słupsku. Łączyć będą w sobie funkcje placówek ochrony zdrowia i pomocy społecznej.

Jak informuje portal rynekseniora.pl Karolina Chalecka z biura prasowego urzędu miejskiego w Słupsku, dzienny dom opieki oraz ŚDS powstają jako element większego projektu, jakim jest stworzenie w Słupsku centrum zdrowia psychicznego.

- Zgodnie z listem intencyjnym z 21 listopada 2011 roku podpisanym pomiędzy samorządem województwa pomorskiego, miastem Słupsk a powiatem słupskim, strony postanowiły wspólnie utworzyć centrum zdrowia psychicznego - wyjaśnia.

- Razem z centrum mają powstać jednostki organizacyjne zabezpieczające różne formy wsparcia, m.in. dla osób z zaburzeniami psychicznymi, a także zapewniające wsparcie w zakresie pomocy społecznej - tłumaczy.  

Realizacji tego celu służyć ma stworzenie dziennego domu pomocy oraz środowiskowego domu samopomocy.  - Połączenie placówek ochrony zdrowia i pomocy społecznej na jednym terenie pozwoli osobom w nich przebywający kompleksowo skorzystać nie tylko z porady lekarskiej, ale również z innych form wsparcia i pomocy - informuje Chalecka.

Dzienny dom pomocy funkcjonować będzie w oparciu o art. 51 ustawy o pomocy społecznej. Docelowo ma być przeznaczony dla 75 osób starszych, które z racji ograniczeń psychofizycznych nie są w pełni samodzielnie funkcjonować w zakresie samoobsługi i podstawowych czynności dnia codziennego (m.in. chodzi o osoby ze stwierdzonymi chorobami otępiennymi).

Częścią tej placówki będzie ośrodek wsparcia z 15 miejscami całodobowymi. 

W środowiskowym domu samopomocy (ŚDS) znajdzie się miejsce dla 60 osób dorosłych z głębszymi stopniami upośledzenia umysłowego sprzężonego z innymi wadami rozwojowymi, zaburzeniami neurologicznymi, niesprawnością ruchową, a także dla osób cierpiących na przewlekłe i nawracające choroby psychotyczne i afektywne.

Pieniądze będą pochodzić z UE?
Budynki, w których powstać ma Dzienny Dom Pomocy oraz Środowiskowy Dom Samopomocy wymagają remontu. Jak informowały lokalne media, jego koszt to 6 mln zł.

Karolina Chalecka nie potwierdza tej kwoty, informuje jedynie, że miasto jest w te chwili na etapie opracowywania dokumentacji projektowej wraz z kosztorysem inwestorskim.

- Modernizacja dwóch obiektów poszpitalnych odbywać się będzie w oparciu o środki z Regionalnego Programy Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 - 2020, w ramach działań rewitalizacyjnych w trybie negocjacyjnym - informuje przedstawicielka słupskiego magistratu. - Miasto Słupsk chce się o nie ubiegać – dodaje.

W rynek opieki inwestuje nie tylko miasto, ale też PCK? 
Na tym samym terenie, na którym słupski urząd miasta chce stworzyć dzienny dom opieki i ŚDS, realizację swojego projektu zapowiada też Pomorski Okręg PCK. Marzena Dobrowolska, prezes zarządu okręgu zapowiedziała jakiś czas temu, że PCK chce tam stworzyć zakład opiekuńczo-leczniczy. 

Karolina Chalecka informuje, że władze Słupska popierają tę inicjatywę.  - Planowane utworzenie zakładu przez PCK nie dotyczy budynków należących do miasta - wyjaśnia.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.