Smartopieka: w Katowicach rusza program pomocy osobom starszym i ich opiekunom

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   21 lipca 2017 10:23


Smartopieka: w Katowicach rusza program pomocy osobom starszym i ich opiekunom Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Program pomocy osobom starszym, oferujący jednocześnie merytoryczne wsparcie specjalistów ich opiekunom, rozpoczął się właśnie w Katowicach dzięki wsparciu z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Program "Smartopieka" jest przygotowany tak, aby jednocześnie zapewnić opiekę osobom starszym i niesamodzielnym i wesprzeć ich opiekunów w najtrudniejszych zadaniach. - Chcemy pomóc zarówno osobom starszym jak i tym, którzy na co dzień opiekują się swoimi sąsiadami, znajomymi czy krewnymi - powiedziała w czwartek (20 lipca) koordynator projektu z ramienia Szpitala Geriatrycznego w Katowicach Anna Brzęska-Mikoda.

Podopieczni muszą być mieszkańcami Katowic. Pierwszym etapem programu jest określenie ich potrzeb przez lekarzy i pielęgniarki Szpitala Geriatrycznego w Katowicach. Ocena stanu zdrowia osoby starszej jest przeprowadzana w domu pacjenta podczas pierwszej domowej wizyty. W czasie trwania programu lekarz geriatra oraz pielęgniarka monitorują stan zdrowia pacjenta w trakcie kolejnych dwóch wizyt.

Opiekun sprawujący na co dzień opiekę nad osobami starszymi jest z kolei wspierany merytorycznie przez profesjonalnego opiekuna medycznego, będącego pracownikiem szpitala. Podejmując rolę opiekuna trzech starszych osób i wypełniając wszystkie ustalone z koordynatorami programu obowiązki, przez 12 miesięcy otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 2 tys. zł.

Może też liczyć na profesjonalne wsparcie w codziennej opiece nad osobami starszymi ze strony pielęgniarki. Chodzi tu głównie o pomoc w pielęgnacji ciała np.: utrzymanie higieny, czesanie, golenie, pomoc w załatwianiu potrzeb fizjologicznych, zmiana bielizny osobistej i pościelowej, asystę w czynnościach pielęgnacyjnych: podawanie leków, mierzenie temperatury, ciśnienia, poziomu cukru itp., pomoc w odżywianiu się np.: przygotowanie i dostarczanie posiłków oraz produktów żywnościowych na pozostałą część dnia, z uwzględnieniem zalecanej diety i zachowaniem dbałości o higienę, pomoc w zaopatrzeniu i utrzymaniu gospodarstwa domowego np.: drobne zakupy, sprzątanie, pranie.

Na wsparcie opiekuna medycznego można będzie liczyć także w sprawach organizacyjnych, takich jak: ustalanie wizyt lekarskich, towarzyszenie w nich, realizacja recept, załatwianie spraw urzędowych, zgłaszanie niezbędnych napraw, ułatwianie kontaktów z rodziną, bliskimi, przyjaciółmi i znajomymi, organizacja wyjść z mieszkania, pomoc w zaspokojeniu potrzeb duchowych, religijnych, kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych.

Projekt "Smartopieka - innowacyjny system usług opiekuńczych dla osób starszych w mieście Katowice" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR