Sondaż w USA: są sytuacje, których obłożnie chorzy boją się bardziej od śmierci

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   08 sierpnia 2016 09:16


Sondaż w USA: są sytuacje, których obłożnie chorzy boją się bardziej od śmierci Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dążenia personelu medycznego ratującego życie nie zawsze pokrywają się z oczekiwaniami chorych. Wielu z nich odczuwa silny lęk przed niektórymi stanami choroby i może je oceniać nawet jako "gorsze od śmierci".

Badania wraz ze swym zespołem przeprowadziła dr Emily Rubin z University of Pennsylvania (USA) w okresie od 1 stycznia 2015 r. do marca 2016 r. Objęto nimi 180 pacjentów w wieku co najmniej 60 lat z poważnymi schorzeniami, takimi jak zaawansowany nowotwór oraz niewydolność serca.

Ratowanie życia jest głównym celem lekarzy i pragnieniem pacjentów. Personel medyczny walczy często o każdy dzień życia chorego. Jednak nawet w tej wydawałoby się oczywistej sprawie, nie zawsze dążenia personelu medycznego pokrywają się z oczekiwaniami chorych. Wielu z nich odczuwa silny lęk przed niektórymi stanami choroby.

W sondażu dr Rubin ponad połowa pacjentów uznała, że dla nich gorsze od śmierci jest nietrzymanie stolca i moczu oraz bycie podłączonym do respiratora, urządzenia podtrzymującego oddychanie (przeprowadzającego wentylację mechaniczną płuc).

Za takie same jak śmierć lub gorsze badani pacjenci wskazali całkowite przykucie do łóżka, ciągłą dezorientację, odżywianie pozajelitowe oraz bycie zdanym na pomoc innych osób.

Poruszanie się wyłącznie na wózku inwalidzkim nie jest gorsze od śmierci. Tak oświadczyła zdecydowana większość chorych. Tylko 5 proc. badanych wolała śmierć niż wózek. Dla trzech czwartych ankietowanych lepszy od śmierci był również stały pobyt w domu połączony z odczuwaniem umiarkowanego bólu. Ponad połowa uznała również, że zamiast śmierci woli być w domu opieki.

Dr Rubin twierdzi, że sondaż bardziej odzwierciedla stan psychiczny pacjentów aniżeli ich preferencje. Mogą się one zmienić, gdy ich zdrowie jeszcze bardziej się pogorszy i będą już faktycznie bliscy śmierci. Wtedy może się okazać, że wciąż jeszcze pragną żyć, obojętnie w jakim stanie.

Część pacjentów obawia się niektórych sytuacji, z jakimi borykają się obłożnie chorzy. Gdy się z nimi oswoją, wielu z nich zmienia zdanie i nie uważa już, że są one gorsze od śmierci. Niektórzy chorzy liczą też na to, że ich zdrowie się jeszcze poprawi, przynajmniej na pewien czas.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR