Specjalista: opiekunowie są zagrożeni depresją i wypaleniem

RYNEK OPIEKI

Autor: KL/Rynek Seniora   31 lipca 2015 06:21


Specjalista: opiekunowie są zagrożeni depresją i wypaleniem Specjaliści podkreślaJą, że państwo powinno bardziej wspierać opiekunów Fot. Archiwum

Opiekunowie osób starszych, niepełnosprawnych wymagających stałej opieki, w związku z koniecznością rezygnacji z własnego życia zagrożeni są wypaleniem. - Szacuje się, że problem może dotyczyć nawet do 30 proc. opiekunów - mówi prof. Tadeusz Parnowski, kierownik II Kliniki Psychiatrycznej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

- Jeżeli opieka nad osobą zależną, starszą lub niepełnosprawną, spada na jednego człowieka, to wkrótce staje się on przemęczony, drażliwy i apatyczny. Stąd tylko krok do depresji lub wypalenia - wyjaśnia prof. Parnowski.

Jak zaznacza ekspert, u osób tych można zdiagnozować tzw. zespół stresu opiekuna. - To efekt konieczności rezygnacji z własnego życia, przemęczenia, braku możliwości zadbanie o swoje zdrowie i relaks - wskazuje. profesor.

Nasz rozmówca dodaje, że wypalony opiekun w końcu przestaje być zdolny do dalszej opieki. - Dlatego często spotykamy sytuację, gdy w końcu "podrzuca" podopiecznego do szpitala i albo odmawia zabrania go do domu i domaga się umieszczenia pacjenta w placówce opiekuńczej, albo zjawia się po niego, gdy odpocznie i odzyska kondycję - mówi specjalista.

Prof. Parnowski wskazuje, że w różnych krajach w celu przeciwdziałania takim sytuacjom organizowany jest system wsparcia dla osób sprawujących długotrwałą opiekę.

Wsparcie dla opiekuna
Funkcjonuje on w postaci krótkoterminowej - opiekun może zostawić swojego podopiecznego w specjalnej placówce lub skorzystać z zastępstwa na kilka godzin, czasem cały dzień, by w tym czasie odpocząć i załatwić swoje sprawy. W wersji długoterminowej system oferuje tzw. turnusy opiekuńcze. Osoba wymagająca wsparcia trafia pod opiekę specjalistów na 2-6 tygodni - zaznacza profesor.

W Polsce od dawna brakuje miejsc w domy pomocy społecznej i zakładach opiekuńczo-leczniczych. System nie jest w stanie udźwignąć zapotrzebowania związanego z opieką długoterminową.

- W tej sytuacji państwo tym bardziej powinno wspierać opiekunów, którzy obecnie sami ponoszą cały ciężar opieki nad osobami zależnymi. Należy zadbać o to, by zapewnić im możliwość odpoczynku, by jak najdłużej byli w stanie pomagać innym - podkreśla Parnowski.

Zadanie publiczne z zakresu wsparcia opiekunów długotrwale zajmujących się osobami niezdolnymi do samodzielnej egzystencji w postaci dwutygodniowych turnusów opiekuńczych jest obecnie realizowane wyłącznie na terenie województwa małopolskiego.

- Sprawowanie stałej, całodobowej, domowej opieki nad osobami bliskimi, niezdolnymi do samodzielnej egzystencji ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność często przekracza siły i możliwości pozostałych członków rodziny. Dlatego w odpowiedzi na duże zapotrzebowanie społeczne na usługi umożliwiające czasowe odciążenie opiekunów w ich codziennych obowiązkach, wojewoda małopolski podjął decyzję o zleceniu podmiotom pozarządowym realizacji programu opieki krótkoterminowej nad osobami chorymi, starszymi i niepełnosprawnymi - mówi Jan Brodowski, rzecznik wojewody małopolskiego.

Turnusy opiekuńcze
Brodowski wyjaśnia, że w ramach programu organizowane są dwutygodniowe turnusy opiekuńcze. Od października 2014 r. do czerwca 2015 r. zorganizowane zostały 24 dwutygodniowe turnusy, w których uczestniczyło łącznie 257 osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Tyleż rodzin lub opiekunów zostało odciążonych od codziennego wspierania podopiecznych.

W okresie od 1 lipca 2015 r. do 31 grudnia 2016 r., we współpracy z podmiotami pozarządowymi oraz 96. gminami, które przystąpiły do projektu, możliwe będzie zorganizowanie dwutygodniowych turnusów opiekuńczych dla kolejnych 585 osób.

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.