Świąteczne "hospitalizacje" seniorów: potrzebna okresowa opieka zastępcza

RYNEK OPIEKI

Autor: BM/Rynek Seniora   24 grudnia 2014 11:31


Świąteczne "hospitalizacje" seniorów: potrzebna okresowa opieka zastępcza

Przed świętami przybywa seniorów pozostawianych przez rodziny w szpitalach. Eksperci doradzają wprowadzenie sprawnego systemu okresowego odciążenie opiekuna od obowiązku świadczenia opieki.

Zazwyczaj na kilka dni przed świętami starsze osoby trafiają do szpitali z różnymi dolegliwościami. Pretekstem dla rodziny by wezwać pogotowie lub przywieść seniora do SOR-u i tam go pozostawić, może być ból w klatce piersiowej, krzyżu, czy kłopoty z ciśnieniem.

- W ubiegłym roku mieliśmy kilka takich przypadków na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym - wyjaśnia Jolanta Majer, kierownik SOR w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie.

- W takiej sytuacji, gdy starsza osoba jest pozostawiona przez rodzinę sama sobie, szukamy dla niej miejsca na internie, zawiadamiamy także policję w celu odnalezienia jej rodziny lub dzwonimy do pomocy społecznej. Jest to spory problem, gdyż w naszym szpitalu nie ma geriatrii, a zazwyczaj osoby porzucone przez najbliższych mają dolegliwości związane z wiekiem i na taki oddział powinny trafić – ocenia.

Idą sami lub rodzina zostawia
Lekarze na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym sprawdzają stan pacjenta i decydują o dalszym postępowaniu.

- Nie zawsze może być to przypadek „podrzuconego” pacjenta – mówi dalej dr Majer. - Dlatego przeprowadzamy stosowne badania, a w razie potrzeby hospitalizacji kierujemy na któryś ze specjalistycznych oddziałów.

Bywa i tak, że starsi pacjenci, którzy trafiają na oddziały wewnętrzne, po kilku dniach hospitalizacji, zamiast wyjść do domu, pozostają na święta w szpitalu. Okazuje się, że nie ma kto się nimi zaopiekować, tzn. nikt nie zgłasza się po nich po wypisie, a to zazwyczaj osoby, które mają problemy nie tylko z poruszaniem się.

Niektóre placówki w takich przypadkach starają się negocjować z rodziną. Np. informują, iż pobyt w szpitalu, który nie wymaga już leczenia, jest płatny, czasem wystawiają rachunek, a to najlepszy argument dla rodziny. Z tym jednak wiąże się wiele trudności. Choćby bardzo ograniczone możliwości egzekwowania od rodziny pacjenta rachunków za jego nieuzasadniony, dłuższy pobyt w szpitalu.

Nie zawsze jednak rodzina „podrzuca” dziadka lub babcię na święta. Jak twierdzi prof. Barbara Bień, ordynator Kliniki Geriatrii w SP ZOZ MSW w Białymstoku problem osób samotnych, które chcą spędzić z własnej woli okres świąteczny w szpitalu dotyczy 8 proc. seniorów.

- Jest im tak wygodniej, chcą być wśród ludzi, bo nie mają bliskich. Osoby starsze cierpią z powodu wielu chorób i np. niepokój przed przygotowaniem wigilii może ich przerosnąć, dlatego wolą uciec do szpitala – mówi profesor Bień. - W szpitalach pozostają także na ten czas pacjenci po różnych operacjach, których stan zdrowia wymaga kontynuacji leczenia.

Konsekwencją opiekowania się porzuconym pacjentem są koszty dla szpitali. Np. niezapłacone przez Fundusz świadczenia czy blokowanie łóżek. Aby temu zapobiec najlepszym rozwiązaniem byłoby
wprowadzenie sprawnego systemu tzw. „ubezpieczenia od niesamodzielności” zbliżonego do opieki zastępczej, który funkcjonuje doskonale w Niemczech.

Okresowa opieka zastępcza
- To okresowe odciążenie opiekuna od obowiązku świadczenia opieki. Niemieccy opiekunowie w ramach opieki długoterminowej mają miesięczną przerwę w opiece – wyjaśnia dalej prof. Barbara Bień. - System ten funkcjonuje na bazie różnych placówek. W Polsce może zacznie coś takiego działać, wszystko zależeć będzie od tego, kto będzie za to płacił, czy samorząd, czy ZOL, czy jakaś inna placówka. Pamiętajmy, że opieka nad starszym członkiem rodziny trwa nieraz wiele lat i przez ten okres opiekun musi mieć także wolny czas dla siebie.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.