Światowy Dzień Chorego: napisz list lub maila i przekaż dobrą energięPAP/Rynek Seniora - 10 lutego 2017 12:48


Chcesz wesprzeć chorujących i przekazać im dobrą energię? Włącz się do akcji „Wszystkiego dobrego dla chorego!” organizowanej przez Fundację "Dr Clown". Każdy może napisać list z wyrazami poparcia, a wolontariusze w sobotę (11 lutego), z Okazji Światowego Dnia Chorego, zaniosą go do chorych.

- Z okazji Światowego Dnia Chorego możemy przypomnieć o chorych innym, skłonić do refleksji, a dobre myśli na pewno dadzą pacjentom dużo siły do walki z chorobą - podkreśla Katarzyna Szczęsna, pełnomocnik Fundacji "Dr Clown" w Łodzi.

Co może znaleźć się w takim liście do chorego? Słowa wsparcia, otuchy i nie tylko.

- W ubiegłym roku nie brakowało przemyślanych słów dających poczucie prawdziwej bliskości z chorym, rysunków, a nawet numerów telefonów, na wypadek gdyby chory miał ochotę z kimś porozmawiać - wspomina Marta Szewerda, pełnomocnik regionalny Fundacji w Opolu.

Życzenia można przekazać wirtualnie, za pośrednictwem Facebooka - tak przekazane listy zostaną przepisane przez wolontariuszy Fundacji i również przekazane chorym.

Akcja "Wszystkiego dobrego dla chorego!" odbędzie się m.in. w Łodzi, Opolu, Prudniku, Starogardzie Gdańskim, Tczewie, Gdyni, Warszawie, Kielcach, Toruniu, Kutnie i Rzeszowie oraz w internecie. Jak informują przedstawiciele Fundacji, w przekazywanie dobrej energii chorym zaangażowali się uczniowie wielu szkół i pracownicy firm. Oni także będą pisać i rysować kartki, które zostaną przekazane chorym.

Projekt jest elementem programu "Terapii śmiechem i zabawą" (geloterapii), realizowanego przez Fundację "Dr Clown" od 1999 r. w polskich szpitalach, placówkach specjalnych, edukacyjnych i opiekuńczych.

"Doktorzy clowni", w kolorowych strojach i z czerwonymi noskami, niosą uśmiech i bawiąc, likwidują napięcia spowodowane trudną sytuacją osób zmagających się z chorobą i trudnościami życiowymi. W 2016 r. wolontariusze Fundacji "Dr Clown" odwiedzili ok. 52 tys. podopiecznych w 170 szpitalach i innych placówkach w całej Polsce.