Świętokrzyskie: 10 mln zł z UE na budowę hospicjum w Busku-Zdroju

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   10 maja 2018 10:41


Świętokrzyskie: 10 mln zł z UE na budowę hospicjum w Busku-Zdroju Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Hospicjum z zakładem opiekuńczo-leczniczym i poradnią medycyny paliatywnej powstanie w Busku-Zdroju (Świętokrzyskie) dzięki ponad 10 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej. Placówka przyjmie 65 podopiecznych z trzech powiatów południa regionu.

Przedsięwzięcie o wartości ponad 12 mln zł będzie realizowała kielecka Fundacja Gospodarcza św. Brata Alberta, która od kilku miesięcy prowadzi w Busku-Zdroju hospicjum w pomieszczeniach użyczonych przez miejscowy szpital.

W środę (9 maja) przedstawiciele stowarzyszenia i zarządu województwa świętokrzyskiego podpisali wstępną umowę na unijne dofinansowanie projektu "Budowa Domu Opieki Zdrowotnej - Hospicjum w Busku-Zdroju" kwotą około 10,2 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Jak powiedział koordynator projektu Jarosław Zatorski, inicjatywę budowy na Ponidziu stacjonarnego hospicjum podjął 20 lat temu kapelan buskiego szpitala ks. Mariusz Koza. Fundacja Gospodarcza św. Brata Alberta z Kielc, która m.in. prowadzi w stolicy woj. świętokrzyskiego przytulisko dla bezdomnych mężczyzn, została wówczas inwestorem przedsięwzięcia, a buski samorząd przekazał działkę pod budowę. Opracowano dokumentację techniczną i udało się rozpocząć inwestycję, ale skromne fundusze, jakimi dysponowała fundacja, nie pozwalały, mimo wsparcia darczyńców, dotychczas jej zakończyć.

- Pojawiła się szansa aplikowania o środki unijne. Po podpisaniu preumowy przygotujemy dokumenty przetargowe i przystępujemy do dzieła. W czerwcu 2020 r. chcemy zakończyć prace budowlane, potem dwa miesiące na wyposażenie i 1 września 2020 r. będziemy prowadzić hospicjum, ZOL oraz poradnię paliatywną w nowym obiekcie - opisywał Zatorski.

Głównym celem projektu jest zwiększenie dostępności mieszkańców powiatów buskiego, kazimierskiego i pińczowskiego do wysokiej jakości opieki hospitacyjnej i paliatywnej. Obiekt o powierzchni prawie 3 tys. m kw. będzie dysponował docelowo 65 łóżkami dla podopiecznych. Pieniądze na część wkładu własnego nadal są zbierane w społecznych zbiórkach.

Zatorski podkreślił, że zapotrzebowanie na opiekę hospicyjną w powiatach na południu woj. świętokrzyskiego jest bardzo duże, bo dotąd nie było tam hospicjum. - To są przypadki, gdzie chory potrzebuje ciągłej opieki - zaznaczył.

Od października ub.r. fundacja prowadzi w Busku-Zdroju - w pomieszczeniach użyczonych przez szpital rejonowy - hospicjum na 12 łóżek i ZOL na 15 łóżek. Obiekt wyremontowano i dostosowano do potrzeb hospicjum kosztem około miliona złotych dzięki społecznej zbiórce przeprowadzonej w trzech powiatach, własnym funduszom stowarzyszenia i dotacji z Funduszu Pracy. Placówka stale zabiega w NFZ o zwiększenie finansowania swojej działalności. Od marca realizuje też, dzięki 1,2 mln zł z funduszy UE, projekt hospicjum domowego dla 45 chorych z trzech powiatów Ponidzia.

- To, co wspólnie realizujemy, jest dziełem niezwykle pomocnym ludziom, niezwykle potrzebnym. Dotykamy codzienności ludzi, cierpienia - zaznaczył Zatorski, który pełni też funkcję dyrektora społecznego hospicjum i kierownika hospicjum domowego.

Zatorski podkreślił, że wszystkie dotychczasowe przedsięwzięcia związane z działalnością hospicyjną na Ponidziu są efektem spontanicznej akcji ludzi. Zaznaczył, że ważne jest wsparcie wolontariuszy, m.in. uczniów miejscowych szkół i harcerzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR