Świętokrzyskie: dodatkowo ponad 26 mln zł na pomoc społeczną w regionie

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   29 maja 2015 15:00


Świętokrzyskie: dodatkowo ponad 26 mln zł na pomoc społeczną w regionie

Ponad 26 mln zł z rezerw ogólnej i celowej budżetu państwa otrzymają świętokrzyskie samorządy na działania dotyczące pomocy społecznej. Dzięki środkom pozyskanym przez wojewodę powstanie m.in. dom samopomocy dla chorych na Alzheimera i rozbudowany zostanie Dom Seniora im. Sue Ryder w Pierzchnicy.

Jak poinformowano w piątek (29 maja) podczas konferencji prasowej w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim Kielcach, z rezerwy ogólnej Skarbu Państwa do regionu trafi 2,35 mln zł, a z rezerwy celowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej - ponad 24,3 mln zł.

- Korzystamy z rezerwy ogólnej skarbu państwa, gdy potrzebujemy środków na zadania szczególne, wyjątkowe, w zależności od potrzeb jakie się pojawiają - tłumaczyła wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba.

1,5 mln zł otrzyma gmina Pierzchnica na rozbudowę Domu Seniora im. Sue Ryder, a samorząd Kielc - 600 tys. zł na budowę i wyposażenie siedziby Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.

Z kolei w ramach rezerwy celowej ponad 1,6 mln zł zostanie przekazanych na potrzeby Środowiskowych Domów Samopomocy - instytucji, które pomagają m. in. osobom powracającym do aktywności po kryzysach psychicznych, chorym psychicznie i niepełnosprawnym.

W dwóch przypadkach pieniądze trafią do domów dedykowanych chorym na Alzheimera - nowo powstającego w Połańcu i działającego w Kielcach. - To bardzo ważny element naszej polityki by wspierać nowe środowiska i problemy które się pojawiają. A liczba osób diagnozowanych w kierunki Alzheimera jest coraz większa. Ciągle potrzebne są nakłady na to, by opiekować się tymi ludźmi w dogodnych warunkach, przedłużając ich sprawność - podkreśliła Pałka-Koruba.

Pozostałe środki z rezerwy celowej ministerstwa zostaną przekazane samorządom - wojewódzkiemu, powiatowym i gminnym - zgodnie z ich zadaniami, na m.in.: specjalistyczne usługi opiekuńcze, placówki opiekuńczo-wychowawcze, zasiłki, świadczenia rodzinne, ośrodek adopcyjny, program "Asystent rodziny i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej", pomoc w zakresie dożywiania, dodatki dla pracowników socjalnych, zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności i ośrodki pomocy społecznej.

Początkowa kwota na pomoc społeczną w regionie, jaką w 2015 r. dysponował w ramach własnego budżetu Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, to 583 mln zł - stanowi to 61 proc. całości budżetu wojewody. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.