Świętokrzyskie: prawie 2 mln zł na budowę i utrzymanie placówek dla seniorów

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   29 marca 2018 09:26


Świętokrzyskie: prawie 2 mln zł na budowę i utrzymanie placówek dla seniorów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prawie 2 mln zł na utworzenie nowych i utrzymanie już istniejących placówek dla osób starszych trafi do 20 samorządów z woj. świętokrzyskiego w ramach programu "Senior Plus". Łącznie na ten cel rząd planuje w tym roku przeznaczyć 80 mln zł.

- Cieszę się bardzo, że zainteresowanie gmin tym zadaniem, związanym z tworzeniem klubów i domów seniora, zwiększa się. Nasza aktywna akcja informacyjna przyniosła efekty, również pokazywanie tych dobrych praktyk - podkreśliła podczas środowego (28 marca) spotkania w Kielcach z samorządowcami wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek .

Jak dodała, do woj. świętokrzyskiego trafiło 1,9 mln zł, co jest "dobrym wskaźnikiem". - Jesteśmy w tej grupie województw, które zyskały naprawdę dużo. Powstanie dzięki temu 270 nowych miejsc dla seniorów - przekazała.

Z tej puli ponad 1,2 mln zł przeznaczone zostanie na utworzenie w regionie 11 nowych placówek dla osób starszych. Jedno z takich miejsc zyska gmina Piekoszów, która na realizację zadania otrzymała prawie 73 tys. zł.

- W tym klubie będą proponowane różne zajęcia, np. kulturalne, kulinarne. Cieszę się, że zagospodarujemy wolny czas dla seniorów - mówił wójt Piekoszowa Zbigniew Piątek.

Z kolei gmina Kielce na utworzenie klubu seniora w dzielnicy Podkarczówka otrzymała aż 150 tys. zł wsparcia. - Myślę, że na sezon jesienny powinniśmy zaprosić seniorów z tej dzielnicy na pierwsze zajęcia. To oni zdecydują o profilu placówki - podkreślił wiceprezydent Kielc Andrzej Sygut.

Ponadto w tym roku 713 tys. zł dofinansowania otrzymało 12 już istniejących placówek utworzonych w ciągu trzech ostatnich lat. Z tej puli aż 107 tys. zł trafi do gminy Kazimierza Wielka.

- Placówka funkcjonuje od lutego i dziennie korzysta z niej ok. 30 osób. Dostarczane są w niej m.in. posiłki oraz prowadzone są różnego typu zajęcia oraz zabiegi rehabilitacyjne - zaznaczył burmistrz Kazimierzy Wielkiej Adam Bodzioch.

W połowie marca minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała, że w tym roku powstanie 214 nowych placówek dla osób starszych, a 224 już istniejących otrzyma dofinansowanie. Dodatkowo ministerstwo ogłosiło dodatkowy nabór do programu, gdzie do rozdysponowania jest jeszcze 25 mln zł. Oferty można było przesyłać do 20 marca.

Do Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego (ŚUW) wpłynęło 12 wniosków, w tym dwa dotyczące utworzenia domów dziennego pobytu oraz 10 klubów seniora. - Trwa ich analiza formalna - poinformowała Wojtyszek.

Według danych ŚUW, do końca roku w regionie powinny funkcjonować co najmniej 24 placówki dla seniorów - pod koniec 2017 r. było ich 13, a w 2015 r. zaledwie cztery.

Na 2018 r. MRPiPS zaplanowało 80 mln zł na program "Senior plus". Z placówek mogą korzystać osoby powyżej 60. roku życia, które są nieaktywne zawodowo. Seniorzy mogą spędzać czas w ośrodkach od poniedziałku do piątku - przez kilka godzin dziennie. Tam mogą korzystać z pomieszczeń do wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu. Mają też możliwość zjedzenia ciepłego posiłku.

W ramach programu "Senior plus", jednostki samorządu terytorialnego mogą się ubiegać o środki na jednorazowe wsparcie finansowe na utworzenie lub wyposażenie placówek oraz na zapewnienie ich funkcjonowania. Na utworzenie dziennego domu "Senior plus" można otrzymać 300 tys. zł, a na klub - 150 tys. zł. Placówki już istniejące będą mogły otrzymać do 300 zł na utrzymanie jednego miejsca w dziennym domu lub do 200 zł w klubie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR