Świętokrzyskie: problem z zapewnieniem opieki długoterminowej dla osób starszych

RYNEK OPIEKI

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   30 marca 2016 11:17


Świętokrzyskie: problem z zapewnieniem opieki długoterminowej dla osób starszych W Kielcach nie ma oddziałów geriatrycznych, a na miejsce w ZOL-u trzeba czekać kilka miesięcy. Fot. Northern Ireland Executive/Flickr.com (CC BY-ND 2.0) (zdj. ilustracyjne)

W kieleckich szpitalach na oddziałach wewnętrznych seniorzy nie mogą przebywać w nieskończoność, oddziałów geriatrycznych nie ma, a na miejsce w zakładach opiekuńczo-leczniczych trzeba czekać kilka miesięcy - donosi Gazeta Wyborcza.

Artur Lepiarczyk, wicedyrektor ds. medycznych Szpitala Kieleckiego zaznacza na łamach GW, że w Kielcach po prostu brakuje oddziałów geriatrycznych. Przyznaje, że w Szpitalu Kieleckim jest sporo pacjentów w podeszłym wieku. Zostają przyjęci z jakimś konkretnym problemem, ale cierpią też np. na cukrzycę czy reumatyzm.

Zauważa, że nawet jeśli lekarze ustabilizują ich stan zdrowia, to nie mogą w nieskończoność leczyć się na oddziale wewnętrznym. Po tygodniu powinni trafić do innej placówki, na przykład na geriatrię - podkreśla w GW Lepiarczyk.

Z kolei Marta Solnica, dyrektorka Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach informuje w GW, że w Kielcach większość łóżek internistycznych cały czas jest zajęta i ewidentnie widać, że jest problem z zapewnieniem opieki długoterminowej dla seniorów, którzy zajmują te miejsca.

W takich sytuacjach wyjściem jest umieszczenie seniora w ZOL-u, w którym przez całą dobę ma zapewnioną opiekę lekarską i pielęgniarską. Problem w tym, że na przyjęcie trzeba poczekać, często trzy, cztery miesiące - donosi GW.

Tymczasem Beata Szczepanek, rzeczniczka świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia zapowiedziała w GW, że mniej więcej za rok Fundusz będzie ogłaszać konkursy na większość zakresów świadczeń i jeśli ktoś będzie zainteresowany utworzeniem dodatkowego ZOL-u, będzie mógł startować w konkursie.

Woj. świętokrzyskie jest jednym z najszybciej starzejących się w kraju. 15 proc. mieszkańców ma pow. 65. r.ż.

Więcej: www.kielce.wyborcza.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.