Szczecin: otwarto mieszkanie modelowe dla osób niesamodzielnych

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   11 lipca 2018 09:33


Szczecin: otwarto mieszkanie modelowe dla osób niesamodzielnych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wanna z drzwiami, fotel geriatryczny czy łóżko rehabilitacyjne znalazły się w mieszkaniu modelowym, które otwarto w poniedziałek (9 lipca) w Szczecinie. W tej sali szkoleniowej opiekunowie osób niesamodzielnych dowiedzą się, jak poprawić komfort życia swoich podopiecznych.

- To mieszkanie wzorcowe, które dzisiaj jest oddawane, to jeden z przykładów takich konkretnych działań, gdzie osoby na co dzień zajmujące się niepełnosprawnymi, potrzebującymi, będą mogły podnosić swoje kwalifikacje, będą mogły zdobywać wiedzę - powiedział w poniedziałek dziennikarzom marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Jak wyjaśniła dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Dorota Rybarska-Jarosz, w mieszkaniu przygotowano "optymalne warunki" do opieki nad osobą starszą czy niepełnosprawną.

- Chodzi o to, żeby opiekunowie, którzy spędzają z tą osobą 24 godziny na dobę, wiedzieli, jaki sprzęt w ogóle jest do dyspozycji w Polsce (...), jak wyposażyć łazienkę, w jaki sposób uprościć sobie, ale też tej osobie (na przykład) funkcjonowanie w kuchni - powiedziała Rybarska-Jarosz. Dodała, że rodziny opiekujące się osobami niesamodzielnymi mogą uzyskać projekt dostosowania swojego mieszkania do potrzeb tej osoby. Przewidziane są też szkolenia, a także dofinansowanie do adaptacji mieszkania dla kilkudziesięciu rodzin z województwa w wysokości ok. 16 tys. zł.

Rozwiązania w mieszkaniu modelowym przeznaczone zostały dla osób niepełnosprawnych - zarówno ruchowo, jak i intelektualnie, niewidomych i słabo widzących, a także leżących, które wymagają stałej pielęgnacji. Wśród sprzętów łazienkowych znalazły się m.in. wanna z ułatwiającymi wejście szczelnymi drzwiami i strefa prysznicowa z siedziskiem. W "pokoju dziennym" zamontowano łóżko rehabilitacyjne, fotel geriatryczny z mechanizmem pionizującym czy szafę, do której z łatwością może sięgnąć osoba poruszająca się na wózku.

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością wzrokową to m.in. kontrastujące kolory, matowe wykończenie mebli, które nie powoduje powstawania refleksów świetlnych, stoliki o podwyższonych krawędziach i dodatkowe lampy z oświetleniem punktowym.

Mieszkanie znajduje się w siedzibie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie. Jego wyposażenie kosztowało blisko 50 tys. zł, ponad 94 proc. to dofinansowanie unijne. Planowane jest kupno kolejnych elementów, jak duży monitor czy meble kuchenne dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Powstanie mieszkania modelowego jest częścią projektu "Dobre Wsparcie - system lokalnych usług społecznych", dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Projekt realizowany jest w partnerstwie przez Fundację Nauka dla Środowiska oraz Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i Województwo Zachodniopomorskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR