Szukają najlepszych pomysłów na pomaganie seniorom. Będą dotacje i wsparcie ekspertów

RYNEK OPIEKI

Autor: Portal Samorządowy/Rynek Seniora   22 grudnia 2016 11:21


www.portalsamorzadowy.pl
Szukają najlepszych pomysłów na pomaganie seniorom. Będą dotacje i wsparcie ekspertów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Startuje projekt Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" - „Generator Innowacji. Sieci wsparcia”. Organizacja szuka osób z pomysłami na pomoc seniorom w ich codziennym życiu. Zgłoszone inicjatywy przejdą fazę warsztatów z ekspertami, by potem trafić do inkubatora innowacji; najlepsze zostaną wcielone w życie.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” ogłasza konkurs na nowatorskie rozwiązania, które osobom w sędziwym wieku pozwolą dłużej uczestniczyć w życiu społecznym, a ich opiekunom dadzą wytchnienie w codziennych obowiązkach.

Chcą pokazać, że szczęśliwa starość nie jest utopią
Najlepsze projekty dostaną wsparcie ekspertów, dotację na testowanie, a następnie zostaną wcielone w życie. Pomysły można zgłaszać do końca lutego 2017 r.

Szacuje się, że już dzisiaj ponad 1,3 miliona seniorów w Polsce potrzebuje opieki. Ich rodzina i przyjaciele pomagając im pracują codziennie na 250 tysiącach etatów. Prognozy demograficzne wskazują, że za 20 lat sytuacja ta jeszcze się pogłębi: co czwarta mijana przez nas osoba na ulicy będzie miała co najmniej 65 lat. Jak będzie wyglądało życie naszych społeczności?

- Wyzwanie przed którym wszyscy stoimy, to przygotowanie się do starości i tworzenie dobrych warunków życia dla osób, które już teraz są stare. Dobra, aktywna, szczęśliwa starość nie jest odległym zagadnieniem czy utopijną ideą. Starzenie się jest częścią naszego życia, dotyczy nas samych i naszych najbliższych – przede wszystkim rodziny, ale też sąsiadów i przyjaciół, tłumaczy Marta Białek-Graczyk, prezeska Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

- Obecnie istniejące rozwiązania instytucjonalne nie wystarczają. Problem wielu rodzin jest nie tylko ich zmartwieniem, ale społecznym wyzwaniem. By mu sprostać potrzebujemy - jako społeczeństwo - szybko znaleźć dobre rozwiązania - dodaje.

"Generator innowacji. Sieci wsparcia" - o co dokładnie chodzi?
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, od wielu lat pracujące na rzecz osób starszych, realizując m.in. projekt „Seniorzy w akcji”, w którym wspiera jednorazowe pomysły na poprawę jakości życia seniorów w lokalnej społeczności, postanowiło pójść o krok dalej.

Grupa ekspertów „ę” rozpoczyna rekrutację do projektu „Generator innowacji. Sieci wsparcia”, w którym szuka nowych, nieistniejących do tej pory w Polsce rozwiązań mogących w dłuższej perspektywie poprawić jakość życia seniorów i ich opiekunów. Seniorom - usprawnić codzienne funkcjonowanie, umożliwiając pełniejsze, bardziej aktywne przeżycie starości. Opiekunom - ułatwić pracę tak, by zapobiec przeciążeniom i umożliwić łączenie opieki z aktywnością zawodową.

Pomysły mogą być różne, na zróżnicowanym poziomie rozwoju, prowadzące do powstania nowych lub ulepszenia istniejących produktów, narzędzi lub usług, sposobów organizacji czy modeli działania możliwych do upowszechniania na szerszą skalę.

Ważne, by odpowiadały na społeczne wyzwania związane ze starością, łączyły w niestandardowy sposób lokalne zasoby z potrzebami osób starszych lub ich opiekunów, tworzyły i wzmacniały więzi społeczne oraz szanowały podmiotowość osób starszych.

- Szukamy ludzi, którzy zarówno na co dzień mierzą się z problemem starości, jak też autorów rozwiązań technologicznych, projektantów, artystów i społeczników, którzy są gotowi rozwijać swoje pomysły. Badania prowadzone od 75 lat na Harvardzie jasno pokazują, że to dobre relacje społeczne są źródłem dłuższego i lepszego życia. Dlatego uruchamiając program, szczególnie zachęcamy do poszukiwania rozwiązań, które bazują na więziach międzyludzkich. To właśnie one decydują o jakości życia na starość - podkreśla Beata Tokarz-Kamińska, specjalistka ds. osób starszych.

Uczestnicy projektu otrzymają:

• Wsparcie ekspertów na każdym etapie rozwoju pomysłu o wartości od 5 do 30 tys. zł;

• Profesjonalną promocję o wartości 25 tys. zł;

• Dotację na testowanie rozwiązania w wysokości od 20 do 50 tys. zł;

• Udział w targach i warsztatach:

• Od 15 do 50 godzin indywidualnej pracy z tutorem;

• Miejsce w gronie społecznych innowatorów szukających rozwiązań na rzecz starszych osób zależnych lub ich opiekunów;

• Od 6 do 12 tys. zł dodatkowego wsparcia na dopracowanie innowacji.

Więcej informacji i regulamin konkursu na stronie sieciwsparcia.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR