Szwałkiewicz: chcemy nagłośnić problemy osób niesamodzielnych

RYNEK OPIEKI

Autor: DKX/Rynek Seniora   09 stycznia 2015 09:25


Szwałkiewicz: chcemy nagłośnić problemy osób niesamodzielnych

Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym”, zrzeszająca ponad 500 organizacji, instytucji oraz osób działających na rzecz osób niesamodzielnych, zagra w najbliższą niedzielę (11 stycznia) pod batutą Jurka Owsiaka w 23. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- Przyłączając się do tegorocznego finału WOŚP, chcemy nagłośnić problemy osób niesamodzielnych. Wiele z nich chętnie przyłączyłoby się do zbiórki, ale nie pozwala im na to stan zdrowia. Nie są w stanie o siebie zadbać, wymagają całodobowej opieki - mówi dr Elżbieta Szwałkiewicz, przewodnicząca Koalicji "Na pomoc niesamodzielnym”.

Przedstawiciele Koalicji zostali np. zaproszeni przez Jurka Owsiaka do studia telewizyjnego, by przybliżyć widzom projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym wraz z jego nieodłącznym elementem – czekiem opiekuńczym.

Czek otrzymają osoby wymagające długoterminowej opieki, a jego wartość będzie uzależniona od stwierdzonego stopnia niesamodzielności; wyniesie od 650 zł do 1000 zł netto miesięcznie. Można nim będzie zapłacić za pobyt osoby niesamodzielnej w całodobowym domu pomocy społecznej albo domu dziennego pobytu, pokryć koszty usług opiekuńczych, kupić sprzęt rehabilitacyjny, środki pomocnicze itd.

Jego równowartość ma pokryć budżet państwa. Żeby zdopingować polskie władze do odważniejszych działań w opiece długoterminowej, Koalicja rozpoczęła zbieranie podpisów pod petycją. Zamierza zebrać ich co najmniej 100 tys.

W najbliższą niedzielę Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra na rzecz dzieci oraz seniorów, którym chce zapewnić godną opiekę medyczną - nie tylko na szpitalnych oddziałach geriatrii, ale również w zakładach opiekuńczo-leczniczych. 120 tys. wolontariuszy będzie zbierać pieniądze na ulicach Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec i wielu innych krajów, w których zorganizowano sztaby.

Za zebrane środki Fundacja WOŚP zakupi m.in. elektronicznie sterowane łóżka i specjalne fotele do kąpieli, pozwalające utrzymać higienę obłożnie chorym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.