
Opieka długoterminowa w Polsce "wykrwawiła” się, wyczerpały się jej zasoby, zarówno ludzkie, jak i te materialne. W tej chwili funkcjonuje już tylko siłą rozpędu - oceniła podczas I Forum Rynku Seniora Elżbieta Szwałkiewicz, przewodnicząca Koalicji "Na pomoc niesamodzielnym", były krajowy konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych.
Szwałkiewicz tłumaczyła, że system opieki długoterminowej w Polsce został zaprojektowany w latach 90-tych. - Ale od samego początku był bez pieniędzy, bez budżetu, bez perspektyw - powiedziała.
Podkreśliła, że stawki za sprawowanie opieki długoterminowej proponowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia są niedoszacowane. - Cynizmem ze strony NFZ jest wyznaczenie oczekiwanej stawki za osobodzień na poziomie 26 zł w sytuacji, w której realna stawka to co najmniej 36 zł.
Według przedstawionych nią danych ze spisu powszechnego w Polsce w tej chwili mieszka 1,2 mln osób, które określają się jako niesamodzielne, potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. – Tymczasem całkowita liczba miejsc w formalnym systemie (zakłady opiekuńczo-lecznicze i pielęgnacyjno-opiekuńcze, oddziały geriatryczne i łóżka geriatryczne na oddziałach internistycznych) kształtuje się na poziomie 150 tys. - powiedziała.
- Jak podaje ministerstwo pracy, w jego zasobach jest kolejne 100 tys. miejsc. To wskazywałoby na to, że ponad 800 tys. osób objętych jest nieformalną opieką swoich bliskich - dodała. - Naszym celem powinna być poprawa jakości funkcjonowania ich i ich opiekunów.
Szwałkiewicz wymieniła takie działania jak np. szkolenia, wypożyczalnie sprzętu medycznego. Jej zdaniem bez odpowiedniego wsparcia i zmian systemowych sytuacja osób niesamodzielnych, których większość stanowią osoby starsze, będzie się pogarszała.
I Forum Rynku Seniora, organizowane przez wydawcę i redakcje portali rynekseniora.pl, rynekzdrowia.pl oraz miesięcznika Rynek Zdrowia odbyło się 18 czerwca w Warszawie. Około 300 osób uczestniczyło w czterech sesjach tematycznych poświęconym wyzwaniom związanym ze starzejącym się społeczeństwem.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych