Szwałkiewicz: opieka długoterminowa funkcjonuje już tylko siłą rozpędu

RYNEK OPIEKI

Autor: MK/Rynek Seniora   18 czerwca 2015 14:42


Szwałkiewicz: opieka długoterminowa funkcjonuje już tylko siłą rozpędu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Opieka długoterminowa w Polsce "wykrwawiła” się, wyczerpały się jej zasoby, zarówno ludzkie, jak i te materialne. W tej chwili funkcjonuje już tylko siłą rozpędu - oceniła podczas I Forum Rynku Seniora Elżbieta Szwałkiewicz, przewodnicząca Koalicji "Na pomoc niesamodzielnym", były krajowy konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych.

Szwałkiewicz tłumaczyła, że system opieki długoterminowej w Polsce został zaprojektowany w latach 90-tych. - Ale od samego początku był bez pieniędzy, bez budżetu, bez perspektyw - powiedziała.

Podkreśliła, że stawki za sprawowanie opieki długoterminowej proponowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia są niedoszacowane.  - Cynizmem ze strony NFZ jest wyznaczenie oczekiwanej stawki za osobodzień na poziomie 26 zł w sytuacji, w której realna stawka to co najmniej 36 zł.

Według przedstawionych nią danych ze spisu powszechnego w Polsce w tej chwili mieszka 1,2 mln osób, które określają się jako niesamodzielne, potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. – Tymczasem całkowita liczba miejsc w formalnym systemie (zakłady opiekuńczo-lecznicze i pielęgnacyjno-opiekuńcze, oddziały geriatryczne i łóżka geriatryczne na oddziałach internistycznych) kształtuje się na poziomie 150 tys. - powiedziała.

- Jak podaje ministerstwo pracy, w jego zasobach jest kolejne 100 tys. miejsc. To wskazywałoby na to, że ponad 800 tys. osób objętych jest nieformalną opieką swoich bliskich - dodała. - Naszym celem powinna być poprawa jakości funkcjonowania ich i ich opiekunów.

Szwałkiewicz wymieniła takie działania jak np. szkolenia, wypożyczalnie sprzętu medycznego.  Jej zdaniem bez odpowiedniego wsparcia i zmian systemowych sytuacja osób niesamodzielnych, których większość stanowią osoby starsze, będzie się pogarszała.     

I Forum Rynku Seniora, organizowane przez wydawcę i redakcje portali rynekseniora.pl, rynekzdrowia.pl oraz miesięcznika Rynek Zdrowia odbyło się 18 czerwca w Warszawie. Około 300 osób uczestniczyło w czterech sesjach tematycznych poświęconym wyzwaniom związanym ze starzejącym się społeczeństwem. 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR