Szwedzka królowa: w tym projekcie chodzi o spełnianie marzeń ludzi z demencjąPAP/Rynek Seniora - 03 marca 2017 09:25


Mieć demencję, znaczy być na uboczu, zapomnieć o swoim życiu - mówi królowa Szwecji Sylwia. Podkreśla, że rodzina i pielęgniarze powinni być dla chorych pomostem między poprzednim a obecnym życiem. Królowa nagrodziła polską studentkę za projekt wspierający osoby starsze.

Udostępniamy nagrania wideo:

Królowa Szwecji odwiedziła Polskę w środę (1 marca), a okazją do tego był finał konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii. Celem wizyty królowej było stworzenie przestrzeni do dyskusji na temat wyzwań dotyczących opieki nad osobami starszymi oraz podkreślenie znaczenia zawodu pielęgniarki i pielęgniarza. Szczególną uwagę królowa zwracała na problemy związane z demencją osób starszych.

- Zaczęło się od tego, że moja matka miała demencję, wiele lat temu. Zauważyłam, że ludzie niewiele wiedzą o demencji, nawet lekarze mieli bardzo mało wiedzy - powiedziała królowa. Podkreśliła, że kiedyś zapominanie różnych rzeczy przez osoby starsze uważano za coś normalnego, obecnie wiemy, że jest to choroba.

Z pomocą osobom starszym związana jest Nagroda Pielęgniarska Królowej Sylwii, która została ustanowiona z okazji siedemdziesiątych urodzin królowej. Stypendium, ustanowione przez Swedish Care International, ma za zadanie pomóc w utworzeniu nowych założeń opieki zdrowotnej, głównie nad osobami starszymi. W Polsce organizacją konkursu zajmuje się Fundacja Medicover.

- Chodzi nie tylko o to, by pomagać pacjentom z demencją, lecz także ich rodzinom. Członkowie rodzin, którzy są blisko pacjentów, często nic nie wiedzą o demencji - zaznaczyła królowa.

Dotychczas konkurs był organizowany w Szwecji i Finlandii, w tym roku po raz pierwszy nagrodę przyznano polskiej studentce - Natalii Duszeńskiej z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- To wspaniałe, że zgłoszono ponad 1200 doskonałych pomysłów. Sądzę jednak, że propozycja Natalii jest inna, w niej chodzi o spełnienie marzeń osoby z demencją - powiedziała królowa.

Tegoroczna laureatka przygotowała projekt "Na marzenia nigdy nie jest za późno", którego celem jest stworzenie organizacji łączącej seniorów oraz ludzi chętnych nieść pomoc osobom starszym.

- Mieć demencję, znaczy być na uboczu życia, zapomnieć o swoim życiu. Jest ważne, by członkowie rodziny, pielęgniarki i pielęgniarze byli pomostem między poprzednim życiem a obecnym. Propozycja Natalii, by spełniać marzenia, oczywiście tworzy ten pomost. Jestem więc bardzo szczęśliwa, że zaprezentowała pomysł i że teraz my również spełniamy marzenia - powiedziała królowa.