Ta zmiana może poprawić sytuację kadrową w opiece długoterminowej

RYNEK OPIEKI

Autor: Katarzyna Rożko/Rynek Seniora   09 grudnia 2014 14:06


Ta zmiana może poprawić sytuację kadrową w opiece długoterminowej

Dzięki rozporządzeniu ministra zdrowia z 10 lipca 2014 r. świadczenia w ramach opieki długoterminowej będzie mógł realizować lekarz, który ukończył co najmniej pierwszy rok specjalizacji. Rozporządzenie zwiększa uprawnienia lekarzy będących w trakcie specjalizacji. Czy ułatwi zakładom opiekuńczo-leczniczym zatrudnienie kadry lekarskiej?

Grażyna Śmiarowska, dyrektor Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego im. ks. J. Popiełuszki w Toruniu, kujawsko-pomorski konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych przyznaje, że niedoszacowana stawka sprawia, że lekarze specjaliści stanowią dla placówek ZOL poważny koszt.

Za mało neurologów i psychiatrów
- Zapis, by był to specjalista w danej dziedzinie, wymuszał na osobach zarządzających tymi placówkami godzenie się na warunki finansowej. Zmiana rozporządzenia dopuszczająca zatrudnienie w ZOL lekarzy po 1. roku specjalizacji, ma sprawić, że zwiększą się nam możliwości pozyskania lekarzy do opieki nad grupą tych pacjentów. Jednak jak to się przełoży na praktykę, trudno dziś powiedzieć - mówi dyrektor Śmiarowska.

Podaje, że obecnie nie ma problemu z zatrudnianiem lekarzy medycyny rodzinnej czy specjalistów chorób wewnętrznych, bo tych jest więcej na rynku. Największy problem stanowi zatrudnianie specjalistów neurologii czy psychiatrii, których w ogóle brakuje w systemie ochrony zdrowia.

- Warto zwrócić uwagę, że pacjent powinien teoretycznie trafić do zakładu opiekuńczo-pielęgnacyjnego po zakończonym procesie leczenia i rehabilitacji. Jako ZOL sprawujemy pieczę nad kontynuacją leczenia i udzielamy świadczeń opiekuńczo-leczniczych dla tej grupy pacjentów, która nie jest w stanie samodzielnie zabezpieczyć swoich potrzeb, czyli całkowicie lub częściowo unieruchomionych, ale ustabilizowanych na tyle, by nie wymagali intensywnej diagnostyki i leczenia - wyjaśnia kujawsko-pomorski konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych.

Podkreśla przy tym, że konsultacje lekarskie w ZOL są jak najbardziej potrzebne, ponieważ stan pacjentów się zmienia. Jednak wtedy, gdy dzieje się coś dramatycznego i tak zakład przekazuje pacjenta do szpitala.

Zmiana ułatwi zatrudnienie
W opinii Krzysztofa Bońkowskiego, kierownika ZOL SPZOZ nr 1 w Rzeszowie oraz podkarpackiego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie geriatrii, rozporządzenie Ministra Zdrowia z 10 lipca 2014 r. definiuje w sposób dość skomplikowany, a jednocześnie mało precyzyjny, zakres zatrudnienia lekarzy w zakładzie opiekuńczym, np. w zakładzie dla dorosłych (o profilu ogólnym).

Brzmi ono: ''Przy zakresie obowiązków obejmującym badanie pacjentów nie mniej niż 2 razy w tygodniu i porady na wezwanie w razie potrzeby – udziela świadczeń w łącznym wymiarze 1 etatu przeliczeniowego na 35 łóżek (równoważnik 1 etatu przeliczeniowego na 35 łóżek), przy czym w wymiarze tym uwzględnia się cząstkowe etaty przeliczeniowe lekarza specjalisty w dziedzinie: chorób wewnętrznych lub medycyny rodzinnej, lub medycyny ogólnej, lub chirurgii ogólnej, lub geriatrii, lub gerontologii oraz zapewnia się konsultację specjalistyczną przez co najmniej lekarza specjalistę psychiatrii oraz neurologii lub cząstkowe etaty przeliczeniowe:

1) lekarza ze specjalizacją I stopnia w dziedzinie: chorób wewnętrznych lub medycyny ogólnej,
lub geriatrii, neurologii, psychiatrii, lub
2) lekarza w trakcie specjalizacji z dziedziny: chorób wewnętrznych lub medycyny rodzinnej, lub
geriatrii, neurologii, psychiatrii (aktualna ocena pacjenta, dokonywana nie mniej niż dwa razy w tygodniu, potwierdzana jest datą, pieczątką i podpisem osoby przeprowadzającej badania kontrolne).''

Bońkowski zwraca uwagę, że rozporządzenie liberalizuje definicję lekarza w trakcie specjalizacji /dotąd oznaczało ukończenie co najmniej drugiego roku specjalizacji: ''lekarz w trakcie specjalizacji - lekarza, który ukończył co najmniej pierwszy rok specjalizacji oraz uzyskał potwierdzenie przez kierownika specjalizacji wiedzy i umiejętności umożliwiających samodzielną pracę''.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.