Tegoroczna akcja żonkilowych "Pól Nadziei" wesprze hospicjum

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 marca 2018 09:46


Tegoroczna akcja żonkilowych "Pól Nadziei" wesprze hospicjum Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kwestami przy krakowskich kościołach rozpoczęła się w niedzielę (11 marca) w Krakowie 21. edycja żonkilowych "Pól Nadziei". Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Pola Nadziei - jesteśmy sobie potrzebni". Dochód przeznaczony zostanie na wsparcie Hospicjum św. Łazarza w Krakowie.

Symbolem akcji jest zakwitający wiosną żonkil (żółty narcyz) - symbol nadziei. W październiku ub.r. wolontariusze zasadzili żonkilowe cebulki na krakowskich Plantach i - po raz pierwszy - na dziedzińcu krakowskiej kurii. Żonkile zakwitną wiosną.

Patronat honorowy nad "Polami Nadziei" sprawuje metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który odprawi w niedzielę mszę św. w kaplicy Hospicjum św. Łazarza w Nowej Hucie.

Akcja potrwa do 27 maja, a w jej ramach odbędą się m.in. prelekcje, konkursy i kwesty w krakowskich szkołach uczestniczących w akcji; a także kwesty oraz koncerty, m.in. w wykonaniu Andrzeja i Mai Sikorowskich.

W maju przez cały tydzień po Krakowie będzie jeździł Żonkilowy Tramwaj, a 25 maja przeprowadzona zostanie charytatywna "Aukcja z żonkilem w tle". Na przełomie czerwca i lipca w Krakowie odbędzie się zjazd Żonkilowych Hospicjów. - Szczegóły, w tym także program dla szkół, znajdują się na stronie Pól Nadziei (polanadziei.pl) - poinformowała koordynatorka akcji Renata Połomska.

"W chwili choroby prowadzącej do śmierci ból, bezradność, samotność, strach można złagodzić życzliwą obecnością, troską, profesjonalną pomocą" - podkreśla Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza". Jego misją jest towarzyszenie chorym u kresu życia, wspieranie ich bliskich, jednoczenie osób chcących spieszyć z pomocą potrzebującym.

Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza" zostało zarejestrowane w 1981 r. Lata 80. były okresem walki o wybudowanie zaprojektowanego już hospicjum, które wzniesiono w latach 1990-96 dzięki ofiarności członków i przyjaciół towarzystwa.

Profesjonalna pomoc medyczna, pielęgniarska, duchowa, psychologiczna i socjalna w hospicjum jest realizowana w formach opieki domowej i stacjonarnej. Z opieki hospicyjnej w domach korzysta ok. 700 osób rocznie, tyle samo chorych korzysta z opieki na oddziale stacjonarnym.

Opieka w Hospicjum św. Łazarza jest bezpłatna dla chorego i jego rodziny. Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa część kosztów związanych z hospicyjną działalnością, brakującą kwotę Towarzystwo pozyskuje dzięki zbiórkom, datkom i wpłatom z 1 proc. podatku.

"Pola Nadziei" są programem, który został stworzony przez organizację charytatywną Marie Curie Cancer Care (MCCC) w Wielkiej Brytanii. Ideą programu jest pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów w Wielkiej Brytanii, a także edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na los terminalnie chorego człowieka.

W 1998 roku organizacja MCCC w Edynburgu obchodziła swoje 50-lecie. Przygotowując się do obchodów tej uroczystości postanowiła zapoznać ze swoją pracą jedno z polskich hospicjów. Beneficjentem programu zostało Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza", ponieważ Kraków jest miastem bliźniaczym z Edynburgiem.

Wiosną 1998 roku w parkach krakowskich zakwitły pierwsze polskie "pola nadziei". 350 tys. żonkilowych cebulek oraz niezbędną pomoc przekazała organizacja MCCC. Od 2003 roku Pola Nadziei realizowane są też przez hospicja z innych miast Polski. Działania koordynuje Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. W tym roku włączyło się 35 hospicjów z różnych miast Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR