
RYNEK OPIEKI
Do realizacji projektów ze wsparciem funduszy UE na usługi zdrowotne i społeczne - w tym teleopiekę nad seniorami i niepełnosprawnymi, zachęca lokalne władze i organizacje pozarządowe, samorząd województwa świętokrzyskiego.
Jak poinformowano w środę (5 lipca) podczas konferencji prasowej w Kielcach, w czterech konkursach z tej dziedziny w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, do dyspozycji beneficjentów będzie ok. 40 mln zł funduszy Unii Europejskiej. Wnioski w trzech konkursach można składać od końca czerwca do 21 lipca, a w czwartym - pomiędzy 31 lipca, a 8 września.
Projekty mogą realizować m. in. samorządy i ich jednostki organizacyjne, związki samorządowe, instytucje pomocy i integracji społecznej, organizacje pozarządowe.
Wnioskodawcy mogą się starać o dofinansowanie usług społecznych w zakresie m.in.: profilaktyki skierowanej do dzieci i rodzin w ramach świetlic środowiskowych, działania asystenta rodziny, poradnictwo rodzin, wsparcie mieszkań chronionych i treningowych, wsparcie pieczy zastępczej, podnoszenie kwalifikacji osób świadczących usługi społeczne.
W ramach usług zdrowotnych przedsięwzięcia mogą dotyczyć m.in. długoterminowej opieki medycznej nad osobami niesamodzielnymi, szkoleń opiekunów i ich rodzin w zakresie opieki nad osobami niepełnosprawnymi i starszymi, tworzenia wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i pielęgnacyjnego.
Teleopieka daje poczucie bezpieczeństwa
Organizatorzy konferencji podkreślali, iż w ramach konkursów będzie można uzyskać również dofinansowanie, na projekty związane z teleopieką.
Teleopieka to system wykorzystujący nowoczesne technologie - sieć komunikacyjna, która pozwala na szybką reakcję, gdy potrzebna jest nagłą pomoc m.in. dla mieszkających samotnie osób starszych i niepełnosprawnych.
- Ten instrument ma być tylko elementem wsparcia opieki, nie może zastąpić bezpośredniego kontaktu z osobami starszymi - podkreśliła przedstawicielka zarządu województwa Agata Binkowska.
Przypomniała, że w Polsce - podobnie jak w innych państwach Europy - będzie coraz więcej osób starszych. - Zanika model rodziny wielopokoleniowej. Dzieci wyprowadzają się za pracą do większych miast czy za granicę i problem dobrej, bezpiecznej opieki senioralnej narasta. Teleopieka pozwala bezpiecznie myśleć o tym, co robią nasi rodzice czy dziadkowie w czasie, kiedy nie możemy z nimi przebywać - zaznaczyła Binkowska.
- Teleopieka nie zastąpi innych działań związanych z pomocą społeczna czy zdrowotną, ale jest to wsparcie, które daje poczucie bezpieczeństwa seniorowi, który jest sam w domu czy osobie niesamodzielnej - niepełnosprawnej. Zależy nam na tym, by seniorzy jak najdłużej mogli mieszkać w swoich domach, w swoim środowisku, i żeby mieli poczucie bezpieczeństwa - podkreślił doradca marszałka ds. seniorów, Jerzy Pyrek.
Pilotaż w Starachowicach
Podczas konferencji przypomniano, że w kilku krajach Europy, m. in. w Szwecji, system teleopieki sprawdza się od wielu lat i jest tam finansowany z budżetu państwa.
Wkrótce pilotażowy program teleopieki wprowadzą Starachowice. Jak mówił prezydent miasta Marek Materek, będzie on finansowany z budżetu samorządu. Przedsięwzięcie obejmie dziesięciu seniorów, wytypowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. - Teleopieka ma być dodatkowym wsparciem dla pracowników MOPS, którzy świadczą usługi opiekuńcze dla osób starszych w mieście, szczególnie w przypadku osób samotnych i schorowanych - zaznaczył włodarz.
Seniorzy zostaną wyposażeni w urządzenia, których będą mogli użyć w przypadku, kiedy będą potrzebowali nagłej pomocy. - Guzik alarmujący wysyła sygnał do systemu, który jest obsługiwany całodobowo. Osoba która obsługuje system ma wiedzę, gdzie podopieczny ma leki, gdzie należy się zwrócić o pomoc - czy należy wezwać karetkę, zawiadomić kogoś z rodziny czy osobę z opieki społecznej - opisywał Materek.
W tym roku miasto wyda na przedsięwzięcie ok. 12 tys. zł. W przyszłość samorząd chce aplikować o fundusze zewnętrzne na rozwój teleopieki.
Szacuje się, że jedna czwarta z ok. 1,2 mln mieszkańców woj. świętokrzyskiego to osoby powyżej 60. roku życia. W regionie są gminy, gdzie wkrótce połowę mieszkańców będą stanowili seniorzy.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych