Teleopieka daje poczucie bezpieczeństwa seniorowi, który jest sam w domu
Autor: PAP/Rynek Seniora   06 lipca 2017 09:37

Do realizacji projektów ze wsparciem funduszy UE na usługi zdrowotne i społeczne - w tym teleopiekę nad seniorami i niepełnosprawnymi, zachęca lokalne władze i organizacje pozarządowe, samorząd województwa świętokrzyskiego.

Jak poinformowano w środę (5 lipca) podczas konferencji prasowej w Kielcach, w czterech konkursach z tej dziedziny w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, do dyspozycji beneficjentów będzie ok. 40 mln zł funduszy Unii Europejskiej. Wnioski w trzech konkursach można składać od końca czerwca do 21 lipca, a w czwartym - pomiędzy 31 lipca, a 8 września.

Projekty mogą realizować m. in. samorządy i ich jednostki organizacyjne, związki samorządowe, instytucje pomocy i integracji społecznej, organizacje pozarządowe.

Wnioskodawcy mogą się starać o dofinansowanie usług społecznych w zakresie m.in.: profilaktyki skierowanej do dzieci i rodzin w ramach świetlic środowiskowych, działania asystenta rodziny, poradnictwo rodzin, wsparcie mieszkań chronionych i treningowych, wsparcie pieczy zastępczej, podnoszenie kwalifikacji osób świadczących usługi społeczne.

W ramach usług zdrowotnych przedsięwzięcia mogą dotyczyć m.in. długoterminowej opieki medycznej nad osobami niesamodzielnymi, szkoleń opiekunów i ich rodzin w zakresie opieki nad osobami niepełnosprawnymi i starszymi, tworzenia wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i pielęgnacyjnego.

Teleopieka daje poczucie bezpieczeństwa
Organizatorzy konferencji podkreślali, iż w ramach konkursów będzie można uzyskać również dofinansowanie, na projekty związane z teleopieką.

Teleopieka to system wykorzystujący nowoczesne technologie - sieć komunikacyjna, która pozwala na szybką reakcję, gdy potrzebna jest nagłą pomoc m.in. dla mieszkających samotnie osób starszych i niepełnosprawnych.

- Ten instrument ma być tylko elementem wsparcia opieki, nie może zastąpić bezpośredniego kontaktu z osobami starszymi - podkreśliła przedstawicielka zarządu województwa Agata Binkowska.

Przypomniała, że w Polsce - podobnie jak w innych państwach Europy - będzie coraz więcej osób starszych. - Zanika model rodziny wielopokoleniowej. Dzieci wyprowadzają się za pracą do większych miast czy za granicę i problem dobrej, bezpiecznej opieki senioralnej narasta. Teleopieka pozwala bezpiecznie myśleć o tym, co robią nasi rodzice czy dziadkowie w czasie, kiedy nie możemy z nimi przebywać - zaznaczyła Binkowska.

- Teleopieka nie zastąpi innych działań związanych z pomocą społeczna czy zdrowotną, ale jest to wsparcie, które daje poczucie bezpieczeństwa seniorowi, który jest sam w domu czy osobie niesamodzielnej - niepełnosprawnej. Zależy nam na tym, by seniorzy jak najdłużej mogli mieszkać w swoich domach, w swoim środowisku, i żeby mieli poczucie bezpieczeństwa - podkreślił doradca marszałka ds. seniorów, Jerzy Pyrek.

Pilotaż w Starachowicach
Podczas konferencji przypomniano, że w kilku krajach Europy, m. in. w Szwecji, system teleopieki sprawdza się od wielu lat i jest tam finansowany z budżetu państwa.

Wkrótce pilotażowy program teleopieki wprowadzą Starachowice. Jak mówił prezydent miasta Marek Materek, będzie on finansowany z budżetu samorządu. Przedsięwzięcie obejmie dziesięciu seniorów, wytypowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. - Teleopieka ma być dodatkowym wsparciem dla pracowników MOPS, którzy świadczą usługi opiekuńcze dla osób starszych w mieście, szczególnie w przypadku osób samotnych i schorowanych - zaznaczył włodarz.

Seniorzy zostaną wyposażeni w urządzenia, których będą mogli użyć w przypadku, kiedy będą potrzebowali nagłej pomocy. - Guzik alarmujący wysyła sygnał do systemu, który jest obsługiwany całodobowo. Osoba która obsługuje system ma wiedzę, gdzie podopieczny ma leki, gdzie należy się zwrócić o pomoc - czy należy wezwać karetkę, zawiadomić kogoś z rodziny czy osobę z opieki społecznej - opisywał Materek.

W tym roku miasto wyda na przedsięwzięcie ok. 12 tys. zł. W przyszłość samorząd chce aplikować o fundusze zewnętrzne na rozwój teleopieki.

Szacuje się, że jedna czwarta z ok. 1,2 mln mieszkańców woj. świętokrzyskiego to osoby powyżej 60. roku życia. W regionie są gminy, gdzie wkrótce połowę mieszkańców będą stanowili seniorzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR