Tomaszów Maz.: 5 mln zł wesprze seniorów. Zostanie wyremontowany dom dziennego pobytuPAP/Rynek Seniora - 04 kwietnia 2018 14:41


Z 5 mln zł aż 4,1 mln dofinansowania otrzyma Tomaszowskie Centrum Usług Społecznych. W ramach projektu zostanie wyremontowany i wyposażony m.in. Dom Dziennego Pobytu w Tomaszowie Mazowieckim.

Poinformowała o tym 30 marca br. PAP rzeczniczka tomaszowskiego magistratu Joanna Budny. Dodała, że dofinansowanie pochodzi z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi, a wartość całego projektu wynosi prawie 5 mln zł.

Jak wyjaśniła, w ramach przedsięwzięcia zostanie wyremontowany i wyposażony Dom Dziennego Pobytu w Tomaszowie Mazowieckim, w którym seniorzy będą mieli zagwarantowaną opiekę terapeutyczną i medyczną, wyżywienie i wiele zajęć, w tym: rehabilitacyjne, plastyczne, muzyczne, ruchowe.

Z pozyskanych pieniędzy sfinansowane zostanie zatrudnienie opiekunek i asystentów dla kilkunastu seniorów z miasta i gminy, potrzebujących pomocy. W Tomaszowie Maz. powstanie Klub Seniora, który zaoferuje warsztaty muzyczne, teatralne, florystyczne, kulinarne, rękodzieła, zajęcia ruchowe, spotkania na temat bezpieczeństwa i zdrowia oraz wyjazdy do teatru, kina i na basen.

Projekt przewiduje też wsparcie dla osób sprawujących opiekę nad chorymi i niepełnosprawnymi. Będą mogły skorzystać z warsztatów poszerzających ich wiedzę i wspierających je. W świetlicach wiejskich będą organizowane zajęcia z zakresu rękodzieła, florystyki, muzyczne i ruchowe. Uczestnikom w razie potrzeby zostanie zapewniony transport na zajęcia. W Starostwie Powiatowym będą natomiast świadczone bezpłatnie porady prawne i psychologiczne.

Mają być utworzone i wyposażone wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego, w tym łóżek, rowerków, foteli geriatrycznych, torów do chodzenia, drabinek do łóżka, sprzętu dla osób niedowidzących, a także drobnego sprzętu pierwszej potrzeby dla osób niesamodzielnych - balkoników, kul, materaców przeciwodleżynowych, krzeseł prysznicowych.

W projekcie przewidziano też zakup "przycisków SOS", zapewniających bezpieczeństwo osobom, które nie opuszczają mieszkań, a nagle mogą potrzebować pomocy.

Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcina Witko mówi, że seniorzy to grupa społeczna, którą miasto "otacza wyjątkową troską". Jest przekonany, że informacja o dofinasowaniu ich ucieszy.

- Wiem to, ponieważ wielokrotnie podczas spotkań z seniorami wsłuchiwałem się w ich potrzeby, takie jak potrzeba rehabilitacji, lepszej opieki medycznej, senioralnego wsparcia chociażby w zakresie dowozu na zajęcia oraz utworzenia dla nich godnego miejsca spotkań - powiedział.

Partnerami projektu Tomaszowskie Centrum Usług Społecznych są: miasto, gmina, powiat i trzy organizacje: Fundacja NU-MED, Krajowe Stowarzyszenie Seniorów "Pasja" i Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.