Tomaszów Maz.: ponad 4 mln zł dofinansowania na projekt wspierający seniorów

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   25 kwietnia 2018 08:55


Tomaszów Maz.: ponad 4 mln zł dofinansowania na projekt wspierający seniorów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Remont Domu Dziennego Pobytu, zatrudnienie opiekunek dla seniorów, utworzenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego - to kilka z wielu działań w ramach przedsięwzięcia, które będzie realizowane w Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie) i otrzymało ponad 4 mln zł dofinansowania z UE.

Tomaszowskie Centrum Usług Społecznych organizują gmina i magistrat w Tomaszowie Maz, Fundacja NU-MED, Krajowe Stowarzyszenie Seniorów "Pasja", Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów i powiat tomaszowski. Jego wartość to 5 mln zł, z czego ponad 4 mln zł stanowią pieniądze unijne przekazane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi.

- To wspólne działanie dla dobra wspólnoty mieszkańców jest bardzo ważne i przynosi wymierne efekty w postaci największego w woj. łódzkim wniosku dla seniorów. W ramach projektu - poza zmodernizowaniem miejsca, które stanie się przyjazne dla seniorów - będą też elementy lecznicze, rehabilitacyjne. Stawiamy od początku na współpracę i tak będzie zawsze, bo dzięki tej współpracy możemy tworzyć dla Tomaszowa duże rzeczy, takie jak projekt senioralny - podkreślił prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko.

W ramach przedsięwzięcia koordynowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomaszowie Maz. przewidziano liczne działania wspierające i aktywizujące seniorów, które będą realizowane do końca 2020 roku.

Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na remont i wyposażenie Domu Dziennego Pobytu, w którym seniorzy będą mieli zagwarantowaną opiekę terapeutyczną i medyczną, wyżywienie, a także zajęcia rehabilitacyjne, plastyczne, muzyczne, ruchowe. Sfinansowane zostanie też zatrudnienie opiekunek i asystentów dla kilkunastu seniorów mieszkających w mieście i gminie.

W Tomaszowie Mazowieckim powstanie nowy Klub Seniora, w którego ofercie znajdą się warsztaty muzyczne, teatralne, florystyczne, kulinarne, rękodzieła, zajęcia ruchowe, spotkania na temat bezpieczeństwa i edukacji zdrowotnej, a także wyjazdy do teatru, kina, na basen.

Podobne zajęcia będą organizowane także w świetlicach wiejskich w gminie. W razie potrzeby uczestnikom zostanie zapewniony transport. Natomiast w starostwie powiatowym będą świadczone bezpłatne porady prawne i psychologiczne.

- Dla nas jest to ważne, że będziemy mogli korzystać z Domu Dziennego Pobytu i odwrotnie - seniorzy z miasta będą mogli korzystać z naszych świetlic. Mamy je dobrze wyposażone, przygotowane. Myślę, że seniorzy tego oczekują, bo takie informacje do nas docierały. Dziś komunikacja jest nieodpłatna, dzięki temu dostęp do tych wszystkich usług jest tańszy. Zachęcamy naszych starszych rodaków, żeby korzystali z tego, żeby intensywnie żyli - zaznaczył wójt gminy Tomaszów Mazowiecki Franciszek Szmigiel.

Przewiduje się też różnorodne wsparcie dla sprawujących opiekę nad osobami chorymi i niepełnosprawnymi. Będą mogli skorzystać z warsztatów poszerzających ich wiedzę i wspierających ich w tym trudnym zadaniu.

- Chcemy zrealizować warsztaty edukacyjne z udziałem psychoonkologa, dietetyka. Drugim celem do realizacji będzie zaangażowanie opiekunów medycznych do pomocy +wytchnieniowej+, czyli dla osób opiekujących się osobami, pacjentami chorymi. Będzie można wykorzystać pomoc opiekunów medycznych i w tym czasie zrealizować swoje zadania w sytuacji, kiedy opiekun medyczny zajmie się pacjentem w domu - wyjaśniła prezes Fundacji Nu-Med Monika Wiśniewska.

Powstaną również wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego, m.in. łóżek, rowerków rehabilitacyjnych i magnetycznych, foteli geriatrycznych, torów do chodzenia, drabinek, sprzętu dla osób niedowidzących i drobnego sprzętu pierwszej potrzeby dla osób niesamodzielnych. Zdaniem członka zarządu w starostwie Bartłomieja Matysiaka, dzisiaj mieszkańcy Tomaszowa Maz. muszą czekać w długiej kolejce na tego typu sprzęt.

W projekcie przewidziano też zakup "przycisków SOS", zapewniających bezpieczeństwo osobom niesamodzielnym, które nie wychodzą z domu, a nagle mogą potrzebować pomocy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR