Toruń: otwarto Dzienny Dom Pobytu dla Seniorów

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   17 września 2018 10:03


Toruń: otwarto Dzienny Dom Pobytu dla Seniorów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dzienny Dom Pobytu dla Seniorów Caritas Diecezji Toruńskiej, przeznaczony dla 38 osób, oficjalnie otwarto w piątek (14 września) w Toruniu. Inwestycja została zrealizowana przy wsparciu z budżetu miasta i z pieniędzy unijnych. Kosztowała ponad 1,4 mln zł.

Placówkę poświęcił ordynariusz diecezji toruńskiej bp Wiesław Śmigiel, a symboliczną wstęgę przeciął wraz prezydentem miasta Michałem Zaleskim i marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego Piotrem Całbeckim.

Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej ks. Daniel Adamowicz powiedział, że instytucja ta, powołana w 1992 r. wraz z powstaniem diecezji, wpisała się w rzeczywistość Torunia.

- Katalog naszych działań zapełnia się wraz z upływającym czasem, w zależności od potrzeb, jakie się pojawiają. Staramy się reagować i odpowiadać na wezwania. I tak przyszedł czas, kiedy naszą uwagę skupiliśmy na osobach starszych. Seniorzy znaleźli swoje miejsce w Centrum Caritas. W 2015 r. zdecydowaliśmy o budowie magazynu żywności, a za namową biskupa seniora Andrzeja Suskiego dobudowaliśmy piętro z przeznaczeniem na dom dla seniorów - powiedział ks. Adamowicz.

Prowadzony przez siostry pasterki Dzienny Dom Pobytu dla Seniorów przeznaczony jest dla 38 osób. Inwestycja kosztowała ponad 1,4 mln zł. Dofinansowanie z budżetu miasta wyniosło 600 tys. zł, a z pieniędzy UE - 400 tys. zł. Placówka faktyczną działalność rozpoczęła w sierpniu.

W czasie pobytu seniorzy otrzymują przed południem kawę i herbatę, za obiad muszą zapłacić niedużą kwotę. Mogą korzystać z zajęć szeroko rozumianej terapii ruchowej, aktywizujących umysłowo, a także z warsztatów kulinarnych, arteterapii i zajęć komputerowych. Przewidziano również imprezy integracyjne i spotkania okolicznościowe. Podopieczni mogą korzystać ze wsparcia psychologicznego i poradnictwa prawnego, a także z rehabilitacji.

Marszałek Całbecki podkreślił, że w województwie działa 30 domów dziennego pobytu seniorów, a złożono jeszcze około 100 wniosków o dofinansowanie.

- Dzienny Dom Pobytu Seniorów to kolejna placówka bardzo potrzebna w naszym mieście, ponieważ torunianie chcą w takich miejscach przebywać. Mogą tutaj być codziennie, mają zajęcia i spotkania - godne warunki pobytu. To miejsce szczególnie ważne dla osób samotnych, które wychodzą z domu i razem z innymi w sposób ciekawy i dobrze zorganizowany mogą spędzić czas - mówił prezydent Zaleski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR