Trzeba rozbudować rynek usług dla seniorów
Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Seniora   19 września 2014 11:12

Zdaniem przewodniczącego Rady ds. Polityki Senioralnej w MPiPS prof. Bolesława Samolińskiego, trzeba rozbudować rynek usług dla seniorów.

- Dziś mamy pielęgniarkę środowiskową, lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i pracownika socjalnego. To jest stanowczo za mało. Starszym ludziom potrzebni są także fizjoterapeuci, czasem opieka psychologiczna - ocenił.

Prof. Samoliński wskazał też na potrzebę podejmowania wspólnych działań w sferze polityki senioralnej.

- Dziś wiemy, że pacjent, który wymaga opieki socjalnej, od czasu do czasu wymaga opieki zdrowotnej, a pacjent, który wymaga opieki zdrowotnej, czasem potrzebuje też pomocy socjalnej. Rolą ministrów i posłów jest zbudowanie warunków do tego, zapewnienie odpowiedniej edukacji. To jest bardzo szeroka strategia, która obejmuje zdrowie, szkolnictwo, system zabezpieczenia społecznego, samorządy, rodzinę - mówił.

Prof. Samoliński przekonywał, że konieczna jest edukacja na temat specyfiki wieku podeszłego. - Nawet taka najprostsza sprawa jak obrócenie chorego w łóżku wymaga wiedzy, jak to zrobić, żeby sobie nie uszkodzić kręgosłupa - mówił.

Jego zdaniem pomoc seniorom mogą też świadczyć zwykli obywatele po kilkutygodniowym szkoleniu, na którym dowiedzą się, jak rozmawiać i opiekować się seniorem.

- Bo potrzeby są bardzo różne. Jedni potrzebują tylko ciepłej zupy, inni chcą tylko porozmawiać, jeszcze innym trzeba zrobić zakupy, a są tacy, którzy nie mogą ruszyć się z łóżka i potrzebują bardziej kompleksowej pomocy - mówił prof. Samoliński.

O priorytetach polityki senioralnej rozmawiano 17 września br. w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej podczas debaty "Rozwój usług medyczno-opiekuńczych dla osób starszych". Zorganizowano ją w ramach projektu "Strategia rozwoju usług opieki długoterminowej nad osobami starszymi", finansowanego ze środków unijnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.