Tysiąc metrów kwadratowych dla seniorów. Obejrzyj dom pod Warszawą
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   17 czerwca 2016 15:19

W marcu 2016 r. prywatny inwestor otworzył w Starej Wsi (Mazowieckie) "Lawendowy Dom Seniora". Obiekt dla 46 osób znajduje się 25 km od centrum Warszawy i 6 km od Podkowy Leśnej. Inwestycja o powierzchni użytkowej 1000 mkw. kosztowała ok. 3 mln zł. Właściciel planuje jeszcze w tym roku rozbudować ośrodek.

Prywatny "Lawendowy Dom Seniora" oferuje podopiecznym całodobową i tymczasową opiekę długoterminową oraz opiekę dzienną. Mieści się w parterowym budynku (bez barier architektonicznych) o powierzchni użytkowej 1000 m kw. i jest przeznaczony zarówno dla samodzielnych seniorów, jak i dla tych, którzy gorzej radzą sobie z wyzwaniami dnia codziennego.

- Dom seniora przeznaczony jest maksymalnie na 46 osób, choć "wydajność" budynku pozwala na zakwaterowanie nawet 56 podopiecznych. Jednak chcemy, aby seniorzy mieszkali komfortowo i nie wykorzystujemy granicznych możliwości naszego domu - tłumaczy portalowi rynekseniora.pl Wojciech Matan, właściciel obiektu.

Budynek zlokalizowany jest w Starej Wsi k. Nadarzyna, niedaleko Lasu Młochowskiego, który od 1997 r. znajduje się w granicach Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Jak zapewnia inwestor, do domu seniora można dojechać ze stolicy nowo otwartą obwodnicą Raszyna, dzięki czemu trasę Warszawa - Stara Wieś da się pokonać w mniej niż 20 minut.

3 mln zł na rozwój usług opieki
Wojciech Matan, inwestor i pomysłodawca domu seniora, w branży usług opiekuńczych działa od 2012 r.

- To nasza pierwsza tego typu inwestycja, ale firma w obszarze opieki nad osobami starszymi działa już od czterech lat. Wcześniej nasze usługi świadczyliśmy w formie opieki domowej, dojeżdżając do miejsc zamieszkania seniorów, głównie w woj. mazowieckim: w Warszawie, Pruszkowie, Brwinowie - mówi Wojciech Matan.

Jak zdradza właściciel obiektu, inwestycja kosztowała prawie 3 mln zł i obejmowała budowę domu seniora oraz - w dużej mierze - jego wyposażenie. Całość została sfinansowana dzięki kredytowi bankowemu.

- W roku 2015, kiedy rozpoczynaliśmy budowę obiektu, żadne dotacje unijne nie były przeznaczone dla prywatnych domów opieki, dlatego w 100 proc. realizację budowy pokryliśmy z kredytu - wyjaśnia.

W "Lawendowym Domu Seniora" jest obecnie zakwaterowanych 41 osób i zatrudnionych 13.

Ważna jest integracja
Według informacji właściciela 90 proc. mieszkańców domu to osoby samodzielne. Jednak oferta nie jest skierowana tylko do takich seniorów.

- Każdy, kto chciałby się u nas zakwaterować, ma taką szansę. Przestrzeń została tak zaprojektowana, że możemy łatwo podzielić mieszkańców na stosowne grupy, zależnie od stopnia sprawności fizycznej czy intelektualnej. Dla każdej z grup mamy oddzielne salony otoczone pokojami, więc nikt nikomu nie przeszkadza - wyjaśnia Matan.

Dodaje, że już na etapie projektowania głównym kryterium było stworzenie takiego układu pomieszczeń, który pozwoliłby później na racjonalne rozmieszczenie podopiecznych.

W budynku jest 28 pokoi (8 jednoosobowych i 20 dwuosobowych, wszystkie z łazienkami) oraz 8 salonów o pow. 40 m kw.

- Raczej skupiamy się na tym, by pensjonariusze jak najczęściej przebywali w salonach, we wspólnym gronie. Mamy ponadto 6 tarasów, ogród, altanę. Zależy nam na tym, żeby osoby starsze się ze sobą komunikowały - wyjaśnia właściciel. Dodaje, że do każdego salonu przynależą 3 albo 4 pokoje, a na każdy taki „moduł” przypada maksymalnie 6 osób.

Co i za ile oferuje dom pod Warszawą?
„Lawendowy Dom Seniora” oferuje trzy rodzaje opieki: całodobową opiekę długoterminową, tymczasową (np. w przypadku wyjazdu osób bliskich) oraz opiekę dzienną.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.