Uniwersytet Szczeciński w niekonwencjonalny sposób nauczy empatii wobec starszychonet.pl/Rynek Seniora - 01 marca 2016 15:10


Większemu zrozumieniu ograniczeń osób w podeszłym wieku oraz przygotowaniu ludzi młodych do pracy z osobami starszymi ma pomóc specjalny kombinezon - "symulator" starości. Projekt realizuje Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego wraz ze Szczecińskim Humanistycznym Uniwersytetem Seniora

Będzie polegał na przygotowaniuprzyszłych pracowników socjalnych do pracy z osobami starszymi. Wolontariusze planują specjalne lekcje w szczecińskich szkołach licealnych, które mają pomóc zrozumieć ograniczenia i potrzeby związane z podeszłym wiekiem. 

Pracownicy uniwersytetu za pomocą specjalnie przygotowanych elementów stroju: kombinezonu, gogli i nakładki na nadgarstek zademonstrują bezpośrednio na studentach, z jakimi problemami zmagają się chorzy na alzheimera, parkinsona, zmagający się z zaćmą, jaskrą i mający kłopoty z poruszaniem się z powodu chorób kolan czy kręgosłupa. 

Dr Beata Bugajska, koordynatorka projektu tłumaczy portalowi onet.pl, że testujący urządzenie studenci są zwykle zaskoczeni, jak wiele wysiłku może kosztować zapięcie guzika czy nalanie wody do szklanki. 

Jako pierwsi symulator starości skonstruowali Amerykanie. Ten, który posiada szczeciński uniwersytet, został wyprodukowany w Niemczech i kosztował 12 tys. zł.

Więcej: www.onet.pl