W 2015 r. ma powstać 114 nowych dziennych domów opieki

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   10 września 2015 15:01


W 2015 r. ma powstać 114 nowych dziennych domów opieki Fot. KPRM/Flickr.com

M.in. o liczbę geriatrów oraz placówki dla seniorów w małych miejscowościach i na wsi, pytali w czwartek (10 września) w Sejmie posłowie wiceminister pracy Elzbietę Seredyn.

Seredyn przedstawiła informację dotyczącą działań rządu w dziedzinie opieki nad najmłodszymi i seniorami na wniosek klubu PSL.

Domy Senior-WIGOR i programy aktywizacyjne
Poseł PSL Henryk Smolarz wyjaśnił w imieniu wnioskodawców, że rząd podejmuje dla tych grup wiele działań i konieczne jest sprawdzenie, jaki przynoszą efekt. W debacie nad informacją zadano ponad 30 pytań, większość dotyczyła zabezpieczenia finansowego i socjalnego dzieci oraz seniorów, zapewnienia im godnego, aktywnego życia.

Informując o działaniach rządu dot. osób starszych wiceminister pracy mówiła m.in. o programie Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS) i programie Senior-Wigor. Jak przypomniała, w 2015 r. ma powstać 114 nowych dziennych domów opieki  - dofinansowanych przez rząd - dla w sumie 3 tys. starszych osób. Mają w nich mieć zapewnioną opiekę i terapię, pomoc pielęgniarską, zajęcia edukacyjne, ciepły posiłek.

W odpowiedzi na apel posła PSL Jana Łopaty, by ministerstwo pracy przeprowadziło szeroką kampanię informacyjną na temat zmian mechanizmów dot. świadczeń rodzinnych, Seredyn powiedziała, że są przygotowywane obrazowe, poparte przykładami materiały dla gmin m.in. na temat ustawy "Złotówka za złotówkę". Nowela wprowadza zasadę, dzięki której przekroczenie kryterium dochodowego uprawniającego do zasiłków rodzinnych nie będzie automatycznie oznaczało utraty tych świadczeń.

Opieka domowa i kształcenie specjalistów
Maria Nowak (PiS) pytała, czy rząd ma program dla tych seniorów, którzy nie chcą korzystać z domów opieki społecznej i wolą pozostawać w swoich mieszkaniach. Józef Lasota (PO) pytał, czy można opracować przepisy, które chroniłyby seniorów przed oszustami. Proponował ustanawianie przez nich pełnomocnika, który mógłby w ich imieniu interweniować, gdyby okazało się, że np. podpisali jakąś niekorzystną dla siebie umowę.

Podnoszono też kwestię podziału Polski na województwa bogatsze, w których oferta zarówno dla dzieci, jak i dla starszych jest większa, dostępna i w regionach o wysokim wskaźniku ubóstwa, w których nie każdy może z niej skorzystać. Pytano o to, czy w konkursach o dofinansowaniu do projektów rządowych preferencje mogą mieć uniwersytety trzeciego wieku z małych miast, które nie potrafią dobrze napisać wniosku, a mają ciekawą ofertę edukacyjną dla osób starszych.

Wielu posłów pytało o kształcenie geriatrów i pielęgniarek wyspecjalizowanych w pracy z seniorami; dociekano, jakie rząd chce podjąć działania, by takiego personelu medycznego było więcej.

Gabriela Masłowska (PiS) chciała wiedzieć, czy rząd - analizując problem demografii - sprawdza, jaka jest sytuacja osób starszych na terenach wiejskich. Według posłanki warunki życia na wsi są nieporównanie gorsze, utrudniony jest dostęp do opieki socjalnej, czy usług medycznych, wiele osób żyje poniżej minimum socjalnego. W podobnym tonie wypowiadał się Jerzy Szmit (PiS), który wskazywał na wyraźny podział geograficzny, w którym regiony wschodnie mają wysokie wskaźniki ubóstwa. Pytał, czy rząd podejmuje działania zapobiegające temu rozwarstwieniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR