W czerwcu pierwsi opiekunowie będą mogli skorzystać z programu opieki wytchnieniowej

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Zdrowia   15 kwietnia 2019 10:11


W czerwcu pierwsi opiekunowie będą mogli skorzystać z programu opieki wytchnieniowej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Umowy z samorządami na realizację programu opieki wytchnieniowej będą podpisywane na przełomie maja i czerwca - powiedział wiceszef MRPiPS Krzysztof Michałkiewicz. W ramach programu opiekunowie będą mogli liczyć m.in. na 14 dni opieki nad osobą niepełnosprawną w placówce całodobowej.

Program opieki wytchnieniowej jest adresowany do członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych. Jest to już drugi - po usługach opiekuńczych - program, który będzie finansowany z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Wiceminister Michałkiewicz podkreślił, że program jest szczególnie ważną formą pomocy dla osób, które przez całą dobę opiekują się niepełnosprawnym członkiem rodziny.

- Chcemy dla nich stworzyć szansę na to, że gdy muszą coś załatwić, gdy potrzebują chwili oderwania się od swoich obowiązków, gdy muszą wyjechać na kilka dni, żeby była szansa na to, że ma ich kto zastąpić - ktoś, kto wie, w jaki sposób tę opiekę świadczyć, jest do tego wyspecjalizowany - powiedział wiceminister.

Na realizację programu zarezerwowano w 2019 r. 110 mln zł, wiceminister nie wyklucza jednak, że w przyszłości ta kwota może być wyższa. - Oczywiście (środki) w solidarnościowym funduszu wsparcia są większe, bo tam jest ok. 647 mln zł - wydaje nam się, że nawet będzie więcej, bo pierwsze miesiące pokazują, że wpływy są większe niż przewidywaliśmy - powiedział, zaznaczając że z funduszu solidarnościowego realizowanych będzie w tym roku łącznie dziesięć programów na rzecz osób z niepełnosprawnością.

- Mamy także środki finansowe w rezerwie, które pozwolą nam elastycznie reagować. Jeżeli się okaże, że zainteresowanie, potrzeby są większe, to jesteśmy w stanie także zwiększyć środki finansowe na ten rok. W następnym roku oczywiście chcemy ten program kontynuować - powiedział Michałkiewicz.

Program opieki wytchnieniowej formalnie ruszył od 1 kwietnia. Samorządy mogą starać się o dofinansowanie do 80 proc. kosztów realizacji tego programu.

- Do końca kwietnia samorządy mogą składać wnioski do wojewodów. Chcemy, żeby w maju wojewodowie przekazali te wnioski nam, a my je zatwierdzimy, żeby jak najszybciej ten program ruszył - zapewnił wiceminister. Dodał, że umowy z samorządami będą podpisywane na przełomie maja i czerwca. Od tego momentu środki będą mogły być wydatkowane.

Program będzie realizowany w trzech modułach.

Pierwszy moduł przewiduje zapewnienie osobie niepełnosprawnej opieki w ciągu dnia. - Jeżeli ktoś musi na kilka godzin opuścić swojego podopiecznego, to w tym czasie opiekun będzie pełnił tę opiekę, (...) będzie także przygotowany do tego, żeby świadczyć odpowiednie usługi pielęgnacyjne czy opiekuńcze - wyjaśnił Michałkiewicz.

Kolejny moduł to zapewnianie całodobowych usług opiekuńczych. - Chcemy, żeby w placówkach do tego przystosowanych były miejsca czasowego pobytu, gdzie osoba niepełnosprawna może zamieszkać, a jednocześnie to miejsce jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i oczywiście jest tam świadczona opieka przez personel, który wie, jak się opiekować osobą niepełnosprawną - powiedział Michałkiewicz.

Z kolei trzeci moduł zakłada zapewnienie opiekunom możliwości skorzystania z poradnictwa specjalistycznego (psychologicznego lub terapeutycznego) oraz nauki w zakresie pielęgnacji, rehabilitacji i dietetyki.

Wiceminister przypomniał, że każdemu opiekunowi przysługuje 14 dni opieki wytchnieniowej nad osobą niepełnosprawną w formie pobytu całodobowego i 240 godzin opieki wytchnieniowej w formach pobytu dziennego lub specjalistycznego poradnictwa - bez kryterium dochodowego. Po przekroczeniu tych limitów opiekunowie, których dochód nie osiąga 350 proc. obowiązującego kryterium dochodowego określonego w ustawie o pomocy społecznej, będą mogli korzystać ze wsparcia, ponosząc w takim przypadku 50 proc. kosztów tych usług.

Michałkiewicz dodał, że tegoroczny program jest traktowany jako pilotażowy, a resort na bieżąco będzie monitorował jego realizację. W razie konieczności program będzie poprawiany i rozwijany.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR