W gdańskim hospicjum przygotują cię do pracy wolontariusza

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   12 października 2017 09:12


W gdańskim hospicjum przygotują cię do pracy wolontariusza Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kurs opieki nad chorymi przygotowujący do pracy wolontariusza w placówkach opiekuńczych, ale też do pomocy bliskim w domu, proponuje gdańskie Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza. Szkolenie obejmuje m.in. podstawy pielęgnacji chorego, zajęcia z psychologiem i 40 godzin praktyk.

Kurs rozpocznie się dziewięcioma trzygodzinnymi spotkaniami, w czasie których uczestnicy mają zdobyć niezbędne do pomocy chorym i do pracy w różnego typu placówkach opiekuńczych informacje teoretyczne oraz umiejętności.

Jak wyjaśniła koordynator wolontariatu opiekuńczego w Hospicjum im. ks. Dutkiewicza, Barbara Szynaka, w ramach tej części kursu jego uczestnicy spotkają się m.in. z lekarzami i pielęgniarkami, dzięki którym poznają podstawowe informacje dotyczące konkretnych chorób, na jakie mogą cierpieć ich przyszli podopieczni, dowiedzą się też, jak wykonywać podstawowe czynności pomocne choremu, w tym np. jak go nakarmić, umyć czy zmienić pozycję w łóżku.

Kursanci dowiedzą się też, jak funkcjonują placówki opiekuńcze. Spotkają się także z psychologiem. - Wyjaśni on np., jak rozmawiać z pacjentami czy jak odpowiadać na trudne pytania - poinformowała Szynaka.

Dodała, że po zajęciach teoretycznych uczestnicy kursu przejdą około 30-godzinne praktyki w hospicjum, a po nich odbędą kolejne 10 godzin praktyk w innej wybranej przez siebie placówce. - Może to być np. szpital, dom pomocy społecznej czy zakład opiekuńczo-leczniczy - powiedziała Szynaka dodając, że absolwenci kursu uzyskają uprawnienia do pracy w charakterze wolontariusza zarówno w hospicjum, jak i w innych placówkach prowadzących podobną działalność.

Z kursu mogą skorzystać także osoby, które nie myślą o wolontariacie, ale chcą nabyć umiejętności mogące pomóc im w opiece nad np. członkiem rodziny. W kursie mogą jednak brać udział wyłącznie osoby pełnoletnie. Koszt szkolenia to 150 zł.

Specjalista ds. kontaktów zewnętrznych Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza Anna Laska powiedziała PAP, że z placówką tą na stałe współpracuje kilkudziesięciu wolontariuszy opiekuńczych, czyli takich, którzy ukończyli stosowny kurs i pomagają bezpośrednio w opiece nad pacjentami. - Nie ma momentu, by w hospicjum, na oddziale, nie było wolontariuszy - powiedziała Laska.

Dodała, że wolontariusze opiekuńczy odwiedzają także chorych będących pod opieką hospicjum, ale przebywających na stałe w swoich domach. - Taka pomoc jest, zwłaszcza dla rodzin zajmujących się na co dzień chorym, bardzo potrzebna. Daje ona członkom rodziny możliwość załatwienia codziennych spraw poza domem lub po prostu odpoczynku - powiedziała Laska.

Zaznaczyła, że kurs wolontariatu opiekuńczego wpisuje się w rozpoczętą właśnie przez gdańskie hospicjum kampanię prowadzoną pod hasłem: "Opiekun rodzinny nie musi być sam".

Jak poinformowała, w ciągu roku gdańskie Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza opiekuje się około 800 chorymi. Tylko część z nich to osoby, którzy przebywają w placówce. Większość podopiecznych to chorzy, którymi na co dzień zajmują się w ich domach rodziny.

Dodała, że poza wolontariuszami opiekuńczymi z hospicjum współpracuje też grupa tzw. wolontariuszy akcyjnych, czyli takich, którzy pomagają np. w kwestach i innych przedsięwzięciach organizowanych przez hospicjum, ale też w pracach biurowych, remontach, różnego rodzaju naprawach czy porządkach. Takimi wolontariuszami mogą zostać także osoby, które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia, a typ pracy na rzecz placówki zależy od umiejętności danej osoby.

Przypomniała, że akcją, w którą tradycyjnie od lat angażuje się największa grupa wolontariuszy, są "Pola nadziei", czyli organizowana wiosną każdego roku kwesta na rzecz pomorskich hospicjów. Każdorazowo bierze w niej udział około trzech tysięcy osób. Zbiórka przeprowadzona wiosną tego roku przyniosła ok. 520 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR