W hospicjach brakuje wolontariuszyPAP/Rynek Seniora - 10 października 2017 09:35


Hospicja mają za mało wolontariuszy, a przybywa chorych wymagających opieki - czytamy we wtorkowym (10 października) "Naszym Dzienniku".

O wyzwaniach stojących przed ruchem hospicyjnym dyskutowano w Radomiu podczas X Ogólnopolskiej Konferencji Wolontariatu Hospicyjnego.

Organizator spotkania, ks. Marek Kujawski, duszpasterz radomskiego Hospicjum Królowej Apostołów, zwracał uwagę, że brakuje zarówno wolontariuszy medycznych, jak i niemedycznych.

- Wolontariat "się sypie", ponieważ "sypie się rodzina" - zauważył ks. Kujawski w rozmowie z "Naszym Dziennikiem".

Dr Jolanta Stokłosa przedstawiła informacje, z których wynika, że w całej Polsce działają 153 hospicja prowadzone przez organizacje pozarządowe, z których tylko 11 to - tak jak radomska placówka - hospicja domowe, gdzie chory przebywa wśród bliskich, a wolontariusze przyjeżdżają do jego domu.

Stokłosa zbadała sytuację w 57 hospicjach i okazuje się, że aż w 21 z nich nie ma wolontariuszy medycznych, czyli lekarzy i pielęgniarek. Często jest też tak, że jeden lekarz posługuje w czterech placówkach. Hospicja z ochotą przyjęłyby też pomoc większej grupy wolontariuszy niemedycznych, którzy opiekują się krewnymi chorej osoby - czytamy w gazecie.

Jak informuje "Nasz Dziennik", jednocześnie w Polsce jest obserwowany w ostatnich latach dynamiczny rozwój komercyjnych placówek świadczących usługi w zakresie opieki długoterminowej, rehabilitacyjnej, paliatywnej. W 2006 roku było ich 30, a w 2017 jest ich już ponad 260. To jednak często instytucje działające zupełnie inaczej niż hospicja.