W Krakowie 500 zł dodatku dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych
Autor: PAP/Rynek Seniora   21 lutego 2019 09:57

Od marca w Krakowie wypłacane będzie nowe świadczenie - 500 zł dodatku dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych - zdecydowali jednomyślnie radni. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce i realizacja jednej z przedwyborczych obietnic prezydenta Jacka Majchrowskiego.

Zgodnie z podjętą uchwałą nowe świadczenie dostaną nie wszyscy opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych, ale ci, którzy nie mogą lub rezygnują z podjęcia pracy zawodowej ze względu na całodobowe obowiązki domowe i korzystają z pomocy w formie specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna.

Kwota 500 zł ma być wypłacana co miesiąc, najpóźniej ostatniego dnia miesiąca. Opiekunowie osób niepełnosprawnych, którym świadczenie przysługuje, mają je otrzymać razem z wyrównaniem za styczeń i luty.

- Według naszych wyliczeń z nowego świadczenia skorzysta ponad 400 osób w Krakowie. Postępowanie dotyczące jego przyznania będzie wszczynane z urzędu, uprawnieni otrzymają zawiadomienie, że ono się toczy i decyzję o przyznaniu tego dodatku. Zero biurokracji, zero dodatkowych dokumentów i wniosków - powiedziała w czwartek (14 lutego) dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Urzędzie Miasta Kraków Elżbieta Kois-Żurek.

Koszty wprowadzenia nowego świadczenia dla budżetu miasta są szacowane na ok. 2,5 mln zł rocznie. Wprowadzenie nowego świadczenia obiecał w kampanii wyborczej Jacek Majchrowski. Mówił wtedy, że "są wśród nas osoby niepełnosprawne, którym państwo nie udziela wystarczającej pomocy, czy nie chce udzielić wystarczającej pomocy" i wyraził nadzieję, że "to, co dla rządu jest niewykonalne, uda się zrobić w Krakowie".

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR