W Orzyszu od końca roku dom samopomocy społecznej

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   10 czerwca 2015 13:01


W Orzyszu od końca roku dom samopomocy społecznej

Gmina Orzysz (Warmińsko-Mazurskie) do końca roku uruchomi środowiskowy dom samopomocy dla 40 podopiecznych, a za rok dla kolejnych 20 osób. Samorząd uzyskał finansowanie inwestycji ze środków ministerstwa pracy i wojewody - poinformował burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski.

Burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski poinformował, że z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej jego samorząd otrzymał 1,2 mln zł, a od wojewody warmińsko-mazurskiego kolejnych 1,4 mln zł.

- Te pieniądze pozwolą nam na wyremontowanie dwóch budynków powojskowych, które od kilku lat są własnością samorządu, ale stoją puste i niewykorzystane. W ramach tych dotacji także wyposażymy te budynki - zapewnił Włodkowski i dodał, że do końca roku zostanie uruchomiony obiekt, w którym tzw. pobyt dzienny zostanie zapewniony dla 40 dorosłych osób niepełnosprawnych czy starszych wymagających stałej opieki. Teraz takich ludzi odwiedzają w ich domach opiekunki społeczne. Jak wyjaśnił burmistrz Orzysza, po otwarciu domu samopomocy podopieczni będą dowożeni na zajęcia (samorząd złożył wniosek do PFRON o dotację na zakup pojazdu, a jeśli jej nie otrzyma, wynajmie przewoźnika), a dotychczasowe opiekunki znajdą pracę w nowym ośrodku.

W przyszłym roku w drugim z wyremontowanych budynków będzie mogło przebywać kolejnych 20 osób. Zatrudnienie przy opiece nad potrzebującymi ma znaleźć 20-25 osób.

Samorząd Orzysza placówki opiekuńcze chce tworzyć w byłych budynkach powojskowych (m.in. dawnym kasynie i magazynie) w ramach Orzyskiego Centrum Aktywności Lokalnych (OCAL). - Chcemy, by ocalenie dotyczyło zarówno ludzi w potrzebie, to jest niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie, jak i dotyczyło "ocalenia" bezrobotnych, którzy znajdą tu pracę, a także chcemy ocalić popadające w ruinę budynki - powiedział Włodkowski.

Orzysz to niewielkie miasteczko leżące nieco na uboczu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Znane jest głównie z tradycji wojskowych - przez lata istniała tu jednostka karna, a teraz wojsko jest jednym z najważniejszych pracodawców w okolicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.