W ośrodku MEDI-system alpaki pomagają osobom z otępieniem
Autor: Rynek Seniora   30 maja 2016 14:31

Ośrodek MEDI-system Ostrowia w Wólce Ostrożeńskiej (pow. Garwolin, Mazowieckie), specjalizujący się w opiece, leczeniu i rehabilitacji pacjentów z chorobami otępiennymi,  poszerza swoją ofertę zooterapii. Tym razem w roli terapeutów pojawiły się alpaki, egzotyczne zwierzęta z rodziny wielbłądowatych.

Alpakoterapia jest formą rehabilitacji, może być uzupełnieniem terapii procesów poznawczych - pamięci, rozumienia, orientacji. Opiera się na przebywaniu ze zwierzęciem, głaskaniu i karmieniu. W ośrodku Ostrowia zajęcia trwają 90 minut. 

Wspomagają terapię i rehabilitację
- Nasze doświadczenie z dogoterapią pokazało, że terapia z udziałem zwierząt ma niezwykle pozytywny wpływ na proces leczenia i aktywizacji seniorów gdyż zmniejsza poczucie niepokoju, lęku i poprawia samopoczucie. Dlatego gdy tylko w pobliżu naszego ośrodka zamieszkały alpaki - Tablo i Piróg - postanowiliśmy wykorzystać ich „siłę spokoju” jako element wspomagający rehabilitacji ruchowej i umysłowej - mówi Anna Sobolewska, dyrektor ośrodka MEDI-system Ostrowia.

Już pierwsza sesja treningowa pokazała, że alpaki zostały przyjęte wręcz entuzjastycznie. Pacjenci brali bardzo aktywny udział w zajęciach – jedni zaczęli z alpakami rozmawiać, inni nie mogli się wręcz oderwać od głaskania i przytulania (nawet z zamkniętymi oczami), ćwiczyli i powtarzali ich imiona.

- Te wszystkie reakcje świadczą o tym, że zwierzęta ułatwiają nawiązanie kontaktu, rozwijają umiejętności interakcji, usprawniają sferę ruchową (prowadzenie na specjalnej smyczy, karmienie), odprężają i wywołują uśmiech. W przypadku naszych pacjentów ma to ogromne znaczenie – opisuje dyrektorka.

Sprawdzone na Zachodzie
Alpaki zostały wprowadzone do zooterapii po raz pierwszy w Anglii w latach 80. XX wieku, a następnie w Niemczech, Szwajcarii, USA, a później w wielu innych krajach, w tym w Polsce. Zaobserwowano ogromną poprawę w zakresie ogólnego funkcjonowania pacjentów, którzy mieli kontakt ze zwierzętami do tego stopnia, że w niektórych przypadkach ograniczono farmakoterapię.

Pacjenci uczestniczący w alpakoterapii wyrażali wzrost poczucia bezpieczeństwa, ochrony, radości, sensu oraz skuteczności.

- Z badań wynika, że stały kontakt ze zwierzętami wpływa na zmniejszenie poziomu lęku, depresji, żałoby oraz samotności. Lojalność i dobra wola zwierząt sprawiają, że jest to wyjątkowa, trwała i bezpieczna relacja, która znacząco poprawia jakość życia pacjenta. Alpaki są zwierzętami bardzo wdzięcznymi, łagodnymi, wzbudzającymi zainteresowanie i życzliwość. Pobudzają funkcje poznawcze pacjentów, zwiększają funkcje motoryczne oraz poczucie bezpieczeństwa i pozytywnych emocji. Dzięki temu pacjenci łagodniej przeżywają chorobę - tłumaczy Ewa Szczybelska, psycholog z ośrodka MEDI-system.

Doświadczenia domów opieki dla seniorów w Niemczech czy USA pokazują, że kontakt z nimi ma również kojący i leczniczy wpływ dla osób dorosłych z depresją, zaburzeniami lękowymi, nerwicowymi  i poznawczymi. Samo spotkanie z alpaką dostarcza pozytywnego ładunku emocjonalnego i satysfakcji, a głaskanie obniża poziom lęku i zwalnia pracę serca.

W przypadku osób z chorobami demencyjnymi i otępiennymi najważniejsze są walory sensoryczne. Karmiąc czy przytulając alpakę pacjenci podejmują działania usprawniające czynności i koordynację ruchów rąk i ciała. Wydawanie komend stymuluje zaś rozwój zmysłów, pobudza do aktywności, ułatwia komunikację, pozwala na przełamywanie lęku przed otoczeniem.

Ośrodek, spółka, sieć
Ośrodek MEDI-system Ostrowia specjalizuje się w opiece i rehabilitacji pacjentów dotkniętych tzw. chorobami otępiennymi w przebiegu głównie choroby Alzheimera, ale także choroby Parkinsona, zaburzeniami poznawczymi, choroby Picka, pląsawicy Huntingtona i neuroboreliozy.

90-łóżkowy oddział zapewnia pomoc przewlekle chorym, którzy wymagają opieki i rehabilitacji oraz pacjentom ze schorzeniami neurologicznymi.

Spółka MEDI-system, świadcząca usługi w zakresie opieki długoterminowej i rehabilitacji, powstała w 2001 roku. Oferuje ponad 700 miejsc w siedmiu nowoczesnych ośrodkach na Mazowszu i na Śląsku.

Od 1 stycznia 2016 r. MEDI-system jest częścią europejskiej sieci centrów i rehabilitacji ORPEA, obecnej w branży od 25 lat z potencjałem blisko 70 000 miejsc w 9 krajach (m.in. Francji, Niemczech, Szwajcarii i Belgii).

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR