W Płocku rusza samopomocowy projekt 'Bank czasu'
Autor: PAP/Rynek Zeniora   12 marca 2015 09:00

W Płocku rusza projekt dla osób niepełnosprawnych i starszych "Bank czasu". Polega on na wymianie pomocy w określonej sprawie, czy usługi w konkretnej dziedzinie, w tym samym wymiarze czasu. Projekt potrwa do listopada. Jeżeli się sprawdzi, będzie kontynuowany.

Organizatorami "Banku czasu" są: rzecznik osób niepełnosprawnych przy płockim Urzędzie Miasta oraz tamtejsze Stowarzyszenie "Silni razem", działające na rzecz osób niepełnosprawnych i ich rodzin od 1999 r. Projekt zakłada udział ok. 100 beneficjentów.

- Bankowiczami mogą zostać osoby niepełnosprawne i starsze, aktywne, dysponujące czasem wolnym. Każda z tych osób musi określić, czym mogłaby się podzielić z innymi, co potrafi, a także określić, jakiej pomocy, czy usługi oczekuje w zamian - powiedziała w środę (11 marca) Małgorzata Wójkowska, wiceprezes Stowarzyszenia "Silni razem".

Podkreśliła, iż każda usługa świadczona dla kogoś w ramach projektu będzie przeliczana na czas i rejestrowana. - W bankach są deponowane pieniądze, a w naszym czas. Jeżeli jakiś bankowicz pomógł komuś, a pomoc ta trwała powiedzmy godzinę, to na swym koncie będzie miał odnotowaną godzinę pomocy w innej potrzebnej mu formie, czy usługi, która musi do niego wrócić od innego bankowicza.

Dodała, że w ramach "Banku czasu" przygotowano wstępny katalog 60 kategorii możliwej pomocy bądź usług, a rejestr ten będzie na bieżąco modyfikowany w zależności od zgłaszanych potrzeb.

- Np. emerytowana nauczycielka może pomóc młodszemu bankowiczowi w nauce konkretnego przedmiotu, a ten może zrewanżować się zrobieniem zakupów. Ktoś inny może komuś naprawić coś w domu, ugotować lub upiec. Możliwości jest wiele. Katalog będzie aktualizowany i rozszerzany o kolejne potrzebne umiejętności, usługi - mówiła Wójkowska.

Zaznaczyła, że projekt samopomocy osób niepełnosprawnych i starszych uzyskał dofinansowanie z Płockiego Funduszu Grantowego w wysokości 12 tys. zł. Kwota ta zostanie przeznaczona m.in. na organizację spotkań informacyjnych i integracyjnych dla bankowiczów.

Fundusz Grantowy dla Płocka to fundacja, działająca od 2005 r., powołana przy udziale tamtejszego Urzędu Miasta. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.